مشهد، رضا شهر، بلوار رضوی، بین رضوی 8 و 10، پلاک 138
info@rahgoshakala.com
09129439638
استعلام قیمت

مقالات

ضمانتنامه گمرکی

ضمانتنامه گمرکی

صاحبان کالاهای وارداتی برای ترخیص کالا در صورتی که نتوانند حقوق ورودی و سود بازرگانی را نقدا پرداخت کنند باید معادل آن ضمانت نامه 6 یا 9 ماهه یا قسطی به گمرک بسپارند.با صدور ضمانت نامه گمرکی نوعی تعهد پرداخت برای بانک به وجود می آید که در سر رسید معین و تاریخ اقساط وجه آن را به گمرک بپردازد.

انواع کانتینرها

انواع کانتینرها

کانتینرها در ابتدا از چوب ساخته می شدند، اما امروزه اغلب کانتینرها از آهن ساخته می شوند؛ کانتینرهایی هم هست که از فایبرگلاس ساخته می شوند که هم مقاومند و هم سبک. اخیرا کانتینرهایی با جنس آلومینیوم نیز به بازار عرضه شده، کانتینرهای یخچالی دارای اسکلت دوجداره هستند.در تولید و ساخت کانتینرها هم استانداردهای بین المللی و هم معیارهای سازمان بین المللی استاندارد باید رعایت گردد.

پروفرما یا پیش فاکتور PROFORMA INVOICE

پروفرما یا پیش فاکتور PROFORMA INVOICE

پروفرما یا پیش فاکتور سندی است که توسط فروشنده صادر می گردد و مندرجات آن شامل نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما، مبدا کالا است. 

ثبت سفارش بازرگانی

ثبت سفارش بازرگانی

ثبت سفارش نوعی مجوز ورود برای کالاهای خارجی خریداری شده است که در سیستم وزارت بازرگانی ثبت می شود. بر این اساس دریافت پیش فاکتور از فروشنده و ثبت سفارش از مراحل اولیه واردات کالاست. مجوز ثبت سفارش فایلی است که توسط سازمان توسعه تجارت ایران صادر می‌شود و روی آن شماره هشت رقمی مجوز ‌ و تاریخ مجوز ثبت سفارش همراه شماره و تاریخ پروفرما و نام شرکت متقاضی که می‌تواند شرکت وارد‌کننده باشد، درج می‌شود.

استاندارد کردن کالا

استاندارد کردن کالا

استاندارد کردن کالا به دو مفهوم زیر به کار می رود:1- در تجارت به معنای استاندارد کردن کالا ها از نظر اندازه، شکل، رنگ، خواص فیزیکی و خواص شیمیایی به کار می روددر خرید از استاندارد به مفهوم فوق استفاده می شود. 2- کاربرد استاندارد از نظر مدیریتی می باشد که غالبا استاندارد کردن مدیریتی نامیده می شود. که در مورد استاندارد کردن رویه های عملیاتی و سیستم ها بحث می کند. هدف استاندارد کاهش انواع مختلف کالاها و اندازه های محصولات و توجه به نوع مخصوصی از کالاها است که دارای حداکثر کیفیت لازم باشد.

استریپ و استافینگ چیست

استریپ و استافینگ چیست

Strip یعنی بار از درون کانتینر تخلیه شده و Stuffing یعنی بار دوباره داخل کانتینر پر شده که توسط دستگاه های مجهز و نیروهای متخصص در پایانه های کانتینری و غیر کانتینری و انبارها انجام میشود.

در چه مواردی نیاز به ارائه کارت بازرگانی نیست؟

در چه مواردی نیاز به ارائه کارت بازرگانی نیست؟

کارت بازرگانی یکی از مجوزهای اصلی برای دارنده آن ( اعم از شخص حقوقی و حقیقی) می باشد که به وسیله آن می تواند اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات نماید. اما در مواقعی به دلایل مختلف زیادی عده ای از افراد از ارائه و داشتن کارت بازرگانی معاف هستند، که در این مطلب به توضیح علت و چگونگی آن می پردازیم.

روند ترخیص کالا از گمرک ایران

روند ترخیص کالا از گمرک ایران

ترخیص کالا را به صورت خلاصه بدین شکل می توان تعریف کرد:پروسه ای که طی آن کالا برای ورود به کشوری و یا خروج از آن، از گمرک عبور می کند.تعریف دیگری نیز از ترخیص کالا می شود که عبارتست از، سندی که به شرکت کشتیرانی ارائه شده و نشان دهنده پرداخت شدن حقوق گمرکی و مجوز حمل کالاست.

اخذ گواهی بازرسی کیفی

اخذ گواهی بازرسی کیفی

بازرسی کیفی به منظور بهره وری بیش تر و بهتر از کالاها انجام می شود، در صورتی که کالایی به کشور مقصد وارد شود و از کیفیت لازم برخوردار نباشد، در این صورت مشکلات زیادی برای موسسات مربوطه به آن کالا یا شرکت های استفاده کننده از آن کالا، پیش خواهد آمد. از این رو باید از روش هایی به بهترین نحو برای بازرسی کیفی استفاده شود. گواهی بازرسی کیفی به معنای اصل بودن یک کالا و کیفیت زیاد آن می باشد.

شیپینگ اوردر (Shipping Order)

شیپینگ اوردر (Shipping Order)

شیپینگ اوردر از دو واژه شیپینگ (Shipping) و اوردر (Order) تشکیل شده است که واژه شیپ به معنی کشتی و اوردر به معنی سفارش یا دستور است. معمولا از شیپینگ اوردر برای حمل و نقل دریایی استفاده می‌شود.