یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز ترخیص کالا که باید از لحظه­ ی خروج کالا تا تخلیه ­ی آن در انبار گمرک، همراه راننده باشد، بیجک گمرکی است. این سند امکان ردگیری و پیگیری نیروی انتظامی برای جلوگیری از قاچاق و سواستفاده‌های قانونی را فراهم می‌کند و آشنایی با قوانین مربوطه برای هر تاجر و بازرگانی الزامی است.

معمولا بسیاری از افرادی که شروع به فعالیت در زمینه واردات و صادرات کالا می‌کنند، تصور می‌کنند تنها داشتن سرمایه کافی برای امور تجاری و بازرگانی کافی است؛ اما لازم است بدانید پیچیدگی‌های ترخیص کالا و تشریفات گمرکی به گونه‌ای است که حتما نیاز به آشنایی کامل و کمک ترخیص کار گمرکی خواهید داشت تا بتوانید از بروز خسارت و مسائل قانونی جلوگیری کنید.

از آنجا که سیستم گمرکی کمی تغییر کرده و امروزه بسیاری از امور گمرکی به صورت الکترونیکی در سامانه‌های مختلف صورت می‌گیرند، بیجک گمرکی هم یکی از مواردی است که کاربرد و عملکرد پروانه سبز سیستم سابق گمرک را دارد. همانطور که می‌دانید ترخیص کالا شامل سلسله مراتب مختلفی نظیر ارائه پروفرما، تنظیم اظهارنامه گمرکی و هماهنگی با شرکت حمل و نقل و انبار است که طی آخرین مراحل ترخیص کالا و جهت خروج محموله از گمرک، باید سندی تحت عنوان بیجک گمرکی را ارائه دهید. این سند در فعالیت‌هایی همچون واردات و صادرات کالا، ترانزیت و... کاربرد دارد؛ بنابراین شناخت مزایا و نحوه دریافت آن بسیار حائز اهمیت است.

با توضیحاتی که داده شد، درواقع یکی از مهمترین مدارک ترخیص کالا می‌باشد و در مراحل پایانی خروج محموله از گمرک کاربرد دارد. ترخیص کالا از گمرک فرایندی است که به تهیه اسناد و مدارک، اخذ مجوزهای ضروری ترخیص کالا ، پرداخت هزینه‌های گمرکی و حمل و انتقال بار نیاز دارد؛ بنابراین برای اینکه بتوانید با بیجک گمرکی بیشتر آشنا شوید، باید سایر مراحل و تشریفات گمرکی را بشناسید.

دریافت پروفرما، تهیه پکینگ لیست، بیمه کردن محموله، تشکیل پرونده برای تخصیص ارز، هماهنگی و ارتباط با شرکت حمل و نقل، دریافت بارنامه، تکمیل اسناد، ثبت اطلاعات در سامانه تجارت، تنظیم اظهارنامه گمرکی، اخذ شماره کوتاژ و تعیین مسیر گمرکی، مراجعه به صندوق، انبارداری و خروج کالا، تمام مراحل اصلی و ضروری هستند که باید برای آزادسازی کالای خود انجام دهید و همچنین لازم است بیجک گمرکی را از لحظه خروج بار از انبار تا تخلیه در انبار با خود به همراه داشته باشید.

بیجک گمرکی چه کاربردی دارد؟

بیجک همان کاربرد و عملکرد پروانه سبز گمرکی را دارد و در زمینه حمل و انتقال و باربری میان شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل گسترش و رواج استفاده از بیجک در کشور راننده، تحویل گیرنده کالا، شرکت باربری و فروشنده، کالا و تمام محتویات آن را به رسمیت می‌شناسند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که با راه اندازی سامانه جامع انبارها، لازم است پس از خروج هر کالا از گمرک و دریافت بیجک دوباره به همان سامانه به نشانی www.nwms.ir مراجعه کنید تا برای همان شماره کوتاژ ارائه شده، اعلام وصول زده شود. اگر این عملیات را انجام ندهید، برای کوتاژ بعدی امکان صدور بیجک وجود نخواهد داشت.

چنین قابلیتی برای کاهش قاچاق کالا و کنترل بیشتر کالاهای وارداتی ایجاد شده و توانسته نقش بسیار پررنگی را در مدیریت کالاهای وارداتی و صادراتی ایفا کند.

اطلاعات درج شده در بیجک گمرکی

به طور کلی مواردی که در بیجک گمرکی درج می‌شوند، به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند. دسته اول مندرجات، اطلاعاتی هستند که هرکسی می‌تواند آنها را تفسیر کند و شامل مواردی همچون تاریخ صدور بیجک گمرکی، گمرک مبدا، گمرک مقصد، شماره سریال پروانه، شماره و مشخصات حمل کننده و بارکد می‌شوند.

دسته دوم اطلاعاتی هستند که توسط بارکد تفسیر می‌شوند و فقط دستگاه‌های ذیربط امکان خواندن آن را دارند. در این نوع بیجک گمرکی اطلاعاتی از سازمان های مربوطه را ثبت می‌شود که تمام مسئولان ترخیص کالا و نیروی انتظامی دسترسی به اطلاعات بارکد را خواهند داشت. این سازمان‌ها می‌توانند توسط بارکد اطلاعاتی درباره جزئیات کالا (نوع کالا، کشور ساخت، اسناد حمل کالا و...)، مراحل طی شده و مجوزهای دریافتی را جهت بررسی مشاهده کنند.

قبض انبار با بیجک گمرکی چه تفاوتی دارد؟

این دو مورد از مدارک مورد نیاز ترخیص کالا از گمرک، از لحاظ اطلاعات درج شده یکسان هستند؛ اما در زمان به کارگیری و کاربرد تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. هنگامی که صاحب کالا یا نماینده قانونی وی قصد دریافت محموله از انبار را جهت انجام امور و تشریفات گمرکی دارد، قبض انبار را از مسئول مربوطه دریافت می‌کند و این قبض به نوعی سند مالکیت صاحب کالا می‌باشد.

بیجک گمرکی را نیز صاحب کالا و نماینده قانونی او می‌توانند از اداره گمرک دریافت کنند؛ اما این سند برای تائید نهایی خروج کالا از گمرک صادر می‌شود و زمان و مکان صدور آن با قبض انبار تفاوت‌هایی دارد. پس از پرداخت تمام هزینه‌ها و دریافت آن می‌توانید کالای خود را جهت خروج از گمرک آماده کنید.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662- 09129439638- 09383824263

دفتر: 77-38768176-051