ترخیص کالا از گمرک بندرعباس
میتوان گفت بندرعباس یکی از مهم ترین بنادر تجاری و اقتصادی در کشور می باشد و همچنین لازم است هر تاجر و بازرگان داخلی پیش از هرگونه اقدام در زمینه واردات کالا با چگونگی مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس آشنا باشد. در واقع می توان گفت که فرآیند ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ اما شاید بپرسید که علت این اتفاق چیست؟
در پاسخ به سوال فوق باید بگوییم که اگر به موقعیت ویژه ی جغرافیایی بندرعباس توجه کنید، شما هم متوجه می شوید که این بندر می تواند در زمینه نقل و انتقالات بین المللی کالاها بسیار مناسب باشد. در واقع شاید بهتر باشد بگوییم که بندرعباس از گذشته تاکنون از جمله بنادر تجاری مهم در کشور شناخته می شود؛ به طوری که امروزه نیز اغلب تجارت های بین المللی به وسیله گمرک های بزرگ این بندر به انجام می رسند و علاوه بر تجار داخلی، کشتی های خارجی نیز تمایل دارند که بارگیری محموله های خود را در این بندر به انجام رسانند. در نتیجه می توان گفت آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس از جمله موضوعاتی است که هر تاجری باید پیش از شروع فعالیت های تجاری خود بدان آگاه باشد.
در واقع موقعیت جغرافیایی مناسب و امکانات ویژه این بندر در زمینه ترخیص کالا موجب شده تا تجار و بازرگانان داخلی از گمرک های این بندر به منظور ترخیص کالاهای خریداری شده خود استفاده نمایند.  همچنین وجود دو گمرک بزرگ و فعال شهید رجایی و باهنر از دیگر دلایلی هستند که موجب شده اند تجار و بازرگانان داخلی بندرعباس را به عنوان یک بندر تجاری مهم در زمینه واردات کالاهای خود انتخاب نمایند.
بنابراین می توان گفت که بندرعباس یک قطب  اقتصادی مهم در کشور می باشد که با برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب و امکانات ویژه در زمینه واردات و ترخیص کالا از گمرک، مورد توجه اغلب بازرگانان و تجار داخلی قرار گرفته است. در نتیجه لازم است که هر تاجر و بازرگانی پیش از انجام هرگونه فعالیت تجاری در زمینه واردات کالا، با چگونگی ترخیص کالا از گمرک بندرعباس (شهید رجایی و باهنر) آشنا باشد.

آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بنادر (مانند: بندرعباس)
اکنون پس از بررسی کالاهای قابل ترخیص و چگونگی عملکرد گمرک های موردنظر در خصوص انجام فرآیند واردات کالا، بهتر است که مراحل گام به گام ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس را برای شما عنوان کنیم؛ اما پیش از هر صحبتی لازم است بگوییم که شرایط و قوانین ترخیص کالا از گمرک بندرعباس تقریبا با چگونگی ترخیص کالا از سایر گمرک های کشور برابر و یکسان بوده و لذا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

بنابراین به طور کلی مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را نیز همچون سایر بنادر و گمرک ها می توان به صورت ذیل دسته بندی نمود:
مرحله اول: ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL
مرحله دوم: پرینت اظهارنامه
مرحله سوم: دریافت کوتاژ و تعیین مسیر
مرحله چهارم: ارزیابی کالا
مرحله پنجم: اخذ مجوزهای لازم
مرحله ششم: بررسی مداک و اسناد به وسیله کارشناس سرویس
مرحله هفتم: مراجعه به صندوق و پرداخت هزینه های مربوطه
مرحله هشتم: مراجعه به انبارداری و انجام آخرین مراحل ترخیص کالا از انبار
مرحله نهم: خروج کالا از انبار
مرحله دهم: دریافت کالا توسط واردکننده

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی درباره روند انجام تشریفات گمرکی در اختیارتان گذاشته باشیم. برای آگاهی بیشتر در مورد صادرات، واردات و یا هر موضوع مرتبط دیگری، با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.
همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638
دفتر: 77-38768176-051