تفاوت بین اینکوترمز 2010 و اینکوترمز 2020

قواعد اینکوترمز هر چند وقت یکبار به‌روز می‌شوند. در نتیجه، تمامی تجار و بازرگانان باید خود را با جدیدترین قواعد اینکوترمز آشنا و به‌روز کنند. به این ترتیب، تفاوت‌هایی بین اینکوترمز 2010 و اینکوترمز 2020 وجود دارند که در این بخش، به تفاوت‌های موجود بین این قوانین و قواعد اینکوترمز 2010 و اینکوترمز 2020 توجه خواهیم کرد.

تغییر قوانین بارنامه داخلی در اینکوترمز FCA

حمل و نقل کانتینر در قواعد اینکوترمز 2010 توسط FOB مشخص می‌شود. مشکل زمانی به وجود می‌آمد که فروشنده به محض رسیدن کانتینر به بندر صادراتی دیگر مسئولیتی در این زمینه ندارد در حالی که مسئولیت تمامی خطرات و هزینه‌ها به عهده‌ی خود فروشنده می‌باشد. در قواعد اینکوترمز 2020، گزینه‌ای به منظور دریافت بارنامه توسط فروشنده اضافه شد تا دیگر خطراتی مانند لغو غیرقابل پیش‌بینی حمل و نقل به وجود نیایند.

ذکر دقیق‌تر هزینه‌ها

تفاوت دوم بین قواعد اینکوترمز 2010 و 2010 در بخش هزینه‌هاست. هزینه‌ها در قواعد اینکوترمز 2010 به صورت جداگانه ذکر شده بودند. در قواعد اینکوترمز 2020 نیز همینطور است؛ با این تفاوت که A9 برای فروشنده و B9 برای خریدار در نظر گرفته شده است. فهرستی از هزینه‌های فروشنده و خریدار مشخص شده‌اند.

تغییر بیمه در CIP و  CIF

بیمه در CIF ثابت است و همراه با هزینه فروشنده در نظر گرفته می‌شود. در CIP قواعد اینکوترمز 2020، فروشنده موظف به پرداخت بیمه است و کلی خطرات را پوشش می‌دهد.

استفاده از حمل و نقل شخصی در FCA ،DAP ،DPU  و  DDP

در قواعد اینکوترمز 2020، به شما این امکان داده شده است که قرارداد حمل و نقل را بدون دخالت شخص ثالث منعقد کند و از وسیله شخصی خود استفاده نماید.

در نظر گرفتن الزامات ایمنی

با توجه به اهمیت الزامات ایمنی در حمل و نقل و ترابری، توجه‌ی بیشتری این این موضوع در قواعد اینکوترمز 2020 شده است. به عبارت دیگر، در اینکوترمز 2020 به طور مستقیم به تعهدات و هزنیه‌های مربوط به ایمنی اشاره شده است.

تغییر DAT به  DPU

منظور از DAT، تحویل در ترمینال است در حالی که DPU به تحویل در مقصد نهایی تخلیه بار اشاره دارد. به‌روزرسانی صورت گرفته باعث شده است که DAT به DPU تغییر یابد. به عبارت دیگر، تحویل کالا از این به بعد در هر مکانی از جمله ترمینال قابل انجام است.


نکات توضیحی برای کاربران

در اینکوترمز 2020، یکی سری نکات توضیحی برای کاربران در نظر گرفته شده است که مسیر قانونی درست و شرایط بهتر برای گرفتن تصمیمات معاملاتی را مشخص می‌کند.

قواعد اینکوترمز 2020 به طور گسترده به موضوع مرتبط با حمل و نقل بین فروشنده و خریدار می‌پردازد. برخی از مهم‌تریم مسائل در نظر گرفته شده در این قواعد می‌توان به حمل کالاها، ترخیص کالاها، واردات و صادرات کالاها، مسئول پرداخت، جابه‌جایی و انتقال کالا اشاره کرد. اصطلاحات بکار رفته در قواعد اینکوترمز موجود معمولاً با ذکر مناطق جغرافیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و عناوین مربوط به جابه‌جایی نقش چندان زیادی در این اصطلاحات ندارند.

قواعد آخرین اینکوترمز موجود شامل موارد زیر است که هر یک از آن‌ها به صورت مختصر توضیح داده می‌شوند.

- ریسک‌ها: بر اساس اینکوترمز موجود می‌توان زمان انتقال کالا از فروشنده به خریدار را مشخص کرد. علاوه بر این، اینکوترمز مشخص می‌کند که مسئولیت خطرات بالقوه حمل و نقل کالا بر عهده‌ی کدام یک از طرفین قرارداد (فروشنده یا خریدار) است.

- هزینه‌ها: همانطور که در بخش‌های قبل نیز بدان اشاره شد، در اینکوترمز 2020 مشخص می‌گردد که پرداخت هزینه‌ها بر عهده‌ی کدام یک از طرفین قرارداد (خریدار یا فروشنده) است. یکی از مهم‌ترین این هزینه‌ها مربوط به بیمه کالای منتقل شده است که پرداخت آن باید بر اساس اینکوترمز موجود مشخص گردد.

- وظایف و مسئولیت‌ها: به طور کلی، قواعد و قوانین اینکوترمز موجود، وظایف و مسئولیت‌های هر یک از طرفین قرارداد (خریدار یا فروشنده) را معین می‌کند. از جمله مهم‌ترین این وظایف و مسئولیت‌ها می‌توان به بیمه و اخذ پروانه صادرات و واردات و حمل و نقل و لجستیک اشاره کرد.

نحوه‌ی بکار بردن قوانین و قواعد اینکوترمز موجود

در استفاده از این قوانین و مقررات باید به سه نکته‌ی بسیار مهم توجه شود:

حتماً باید در مورد قوانین اینکوترمز موجود به طور کامل اطلاع پیدا کنید. این قوانین در تمامی قراردادهای صادرات و واردات یکسان هستند و رعایت آن‌ها بسیار ضروری در نظر گرفته می‌شود.

پیش از هر چیزی باید قاعده‌ی اینکوترمز (به طور مثال، استفاده از قاعده‌ی  CIF) به طور واضح و روشن توسط هر دو طرف قرارداد مشخص شود.

یکی از مهم‌ترین نکات، مشخص کردن نام بندر یا مکانی است که کالا در آنجا تحویل داده می‌شود. در ذکر این موضوع باید هم خریدار و هم فروشنده‌ی کالا به شدت دقت داشته باشند.

با توضیحات مختصری که در سایت راه گشاکالا مطالعه نمودید، آموختید که اصطلاحات تجاری بین‌المللی یا اینکوترمز مجموعه‌ای از قواعد و روش‌های تعریف شده در تجارت و واردات و صادرات کالاها است که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی تدوین و به روز رسانی می‌شود. این اصطلاحات شرایطی از پیش تعریف شده هستند که با استفاده از آنها ابهامات در وظایف طرفین تجارت به حداقل ممکن کاهش پیدا می‌کند. بعضی از این اصطلاحات قابل اطلاق و کاربرد در همه روش‌های حمل و نقل هستند. این در حالی است که برخی دیگر از این اصطلاحات در زمینه‌های تخصصی حمل و نقل کاربرد دارند. در این مطلب ضمن معرفی اصلی‌ترین اصطلاحات در اینکوترمز، به معرفی مهم‌ترین رویه‌ها و اصطلاحاتی که در همه شرکت‌های حمل و نقل کاربرد دارند پرداختیم.


برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051