یکی از مهمترین شریان های اقتصادی در هر کشوری، حمل و نقل می باشد که امروزه در میان آن ها سوخت و فرآورده های آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ که به آن حمل و نقل مواد پتروشیمی گفته می شود. حمل و نقل سوخت و فراورده های سوختی در جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که تمامی کشورها از فراورده های سوختی برخوردار نیستند و می بایست سوخت خود را از دیگر کشورها تامین کنند. علاوه بر این جابجایی و حمل و نقل پتروشیمی نیز دارای تشریفات خاص خود می باشد که می بایست همگی رعایت گردد.

محصولات پتروشیمی از جمله محصولات مهمی هستند که به دلیل جغرافیایی و دارا بودن مناطق متعدد نفت خیز در ایران، درآمدهای نفتی بسیاری را برای کشور داشته است. حمل محموله های پتروشیمی و وجود مشتریان بالقوه در جهان برای حمل و نقل پتروشیمی، نیاز به تولید و ارسال آن را پراهمیت کرده است. به عنوان مثال کشورهایی مانند چین بیشترین حجم تقاضای محصولات پلیمری و پتروشیمی را از ایران دارد. یا دیگر کشورها مانند آرژانتین، پرو و نیوزلند نیز از جمله کشورهایی هستند که واردتا محصولات پتروشیمی را از ایران آغاز کرده اند. در این مقاله می خواهیم در مورد روش های حمل و نقل پتروشیمی به سایر کشورهای جهان به بحث و بررسی بپردازیم و بهترین شرکت حمل و نقل بین المللی را به شما معرفی کنیم. با مجموعه حمل و نقل بین المللی راه گشاکالا همراه باشید.

حمل مواد پتروشیمی و شیمیایی کار تخصصی‌ است و خطرات خاص خودش را دارد. به همین دلیل شرکت‌هایی تأسیس شده‌اند که این کار را به صورت کاملاً تخصصی انجام می‌دهند. حمل مواد شیمیایی به صورت شهر به شهر هم انجام می‌شود؛ اما موضوع اصلی این صفحه در مورد حمل و نقل مواد پتروشیمی به صورت بین‌المللی است. این شرکت‌ها خدماتی از جمله حمل بارهای سنگین یا فوق سنگین با انواع ماشین‌های باربری ارائه می‌کنند و این کار را در ازای دریافت هزینه‌های مربوطه برای شما انجام خواهند داد. در این به مواردی مانند روش‌های ایمنی حمل مواد پتروشیمی و… می‌پردازیم.

حمل مواد پتروشیمی چگونه انجام می شود؟

اقدامات حمل موارد پتروشیمی پس از درخواست یک کارخانه در خارج از کشور شروع می‌شود. پس از درخواست کارخانه و طی مراحل قانونی ارسال، محموله به شرکت حمل و نقل مواد پتروشیمی تحویل داده خواهد شد و بعد از پردازش مراحل قانونی برای ارسال آماده می‌گردد. حمل مواد شیمیایی به روش‌های مختلفی قابل انجام است که هر کدام در نوع خود خاص هستند. در مورد انواع روش‌های حمل مواد پتروشیمی در ادامه مقاله صحبت خواهیم کرد. در حمل موارد شیمیایی و پتروشیمی نکاتی وجود دارد که حتماً باید آن‌ها را رعایت کرد و در غیر این صورت مشکلات جبران ناپذیری به وجود می‌آید.

در حمل مواد پتروشیمی باید به چه مواردی توجه کرد؟

در حمل و نقل مواد شیمیایی مواردی وجود دارد که حتماً باید به آن توجه کرد. همان‌طور که می‌دانید حمل مواد شیمیایی بسیار خطرناک است و اگر در طول مسید اتفاقی بی افتد، احتمال دارد خسارات وحشتناکی وارد شود. رعایت این نکات درصد به وجود آمدن این مشکلات را کمتر می‌کند.

استعمال دخانیات

مواد پتروشیمی معمولاً آتش زا هستند و نباید در معرض گرما و آتش قرار بگیرند. در حین حمل مواد پتروشیمی به هیچ عنوان دخانیات مصرف نکنید؛ زیرا با یک اشتباه کوچک باعث انفجار یا آتش گرفتن این مواد خواهد شد.

رانندگی مطمئن

همان‌طور که گفته شد مواد پتروشیمی موادی هستند که حساسیت بسیار بالایی دارند و ممکن است با تحرک زیاد دچار مشکل شوند. اگر شما راننده حمل این مواد هستید حتماً توجه داشته باشید که با مطمئن‌ترین حالت ممکن رانندگی کنید یا اگر به عنوان کارفرما حضور دارید، سعی نمایید بهترین راننده ممکن را برای حمل این بار در نظر بگیرید.

نوع مواد

نوع مواد می‌تواند در نوع حمل آن تأثیر گذار باشد. برای مثال شاید حمل یک مواد با تریلی بسیار خطرناک باشد و در عین حال انتقال آن با قطار ریسک کمتری را برای حمل آن به خارج از کشور شامل شود.


انواع روش های حمل ونقل مواد سوختی:

۸۰٪ از سوخت های حمل و نقل امروز از نفت حاصل می شود که شامل بنزین، گازوئیل، دیزل، گاز مایع (LPG)، سوخت موشک و سوخت وسائل حمل و نقل دریایی است.

تانکرهای نفتی

تانکرهای نفتی می توانند در اندازه های بزرگ باشند، اگرچه تانکرهای کوچک نیز کاربرد امابرای حمل ونقل نفت و مشتقات منفی از تانکرهای بزرگ استفاده میشود. تانکرهای بزرگ نفت خام بیشتری حمل می کنند و به طور کلی در تجارت بین المللی نفت خام مورد استفاده قرار می گیرند.

خطوط لوله انتقال نفت

خط لوله های بزرگ حمل و نقل عموما از زیر زمین است که هدف حمل و نقل نفت و گاز طبیعی در شبکه های توزیع گسترده است.

برای حمل و نقل گاز طبیعی، محصولات گاز طبیعی مایع، نفت خام و دیگر محصولات نفتی تصفیه شده استفاده می شود.

.......

كارشناسان حوزه حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش‌نشانی به منظور پیشگیری از وقوع حوادث لازم می داند كه توجه مسئولین سازمان‌های ذیربط و شهروندان محترم را به رعایت دقیق موازین و توصیه های ایمنی بشرح ذیل معطوف كند.

۱- تجهیز نمودن خودروها به سیستم ترمز الكترونیكی (A.B.S) و برنامه ضد واژگون شدن باشد (R.S.P) تا از واژگونی این نوع وسایط نقلیه جلوگیری نماید.

۲- استاندارد نمودن تانكرهای سوخت از حیث ضمانت وسایل دینامیكی.

۳- ضخامت ورق مخزن های تانكر ها بایستی حداقل ۴میلی متر باشد كه ضخامت تانكرها در هنگام ساخت باید رعایت شود.

۴- نصب علائم و برچسب های مواد خطرناك بر روی بدنه مخازن تانكرها و نیز داشتن دستگاه های خاموش كننده از نوع پودر و گاز.

۵- بازبینی مرتب لاستیك های خودروی سوخت رسان و تعویض بموقع آن.

۶- بكارگیری رانندگان زبده ، با تجربه و سالم از نظر پزشكی برای هدایت خودروهای سوخت رسان.

۷- ارائه آموزش های لازم به رانندگان تانكرهای حامل مواد سوختی و كنترل مسایل ایمنی این وسایط نقلیه توسط مسئول ایمنی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی.

۸- خودروهای مخصوص حمل سوخت باید در هنگام تخلیه سوخت در مخازن پمپ بنزین ها به نحوی خودرو را در جایگاه مخصوص تخلیه پارك نمایند كه سر خودرو به طرف معبر خروجی جایگاه قرار داشته باشد تا در مواقع ضرورت به سهولت بتوان از محل خارج شد.

۹- راننده خودروهای حامل سوخت باید قبل از شروع به تخلیه از استقرار كامل و مطمئن خودرو اطمینان داشته و راننده تا پایان عملیات تخلیه ، در محل استقرار حضور داشته باشد.

۱۰- مسئول تخلیه موظف است قبل از تخلیه سوخت نسبت به اتصال سیستم ارتینگ اقدام و از محكم بودن آن مطمئن گردد.


دردسرهای حمل و نقل پتروشیمی

هریک از روش هایی که برای حمل و نقل پتروشیمی بیان شد، پتانسیل زیادی برای نشت و از بین رفتن منابع دارد. سوخت عموما در بارگیری و یا تخلیه ریخته می شود که ریختن ان نیز عواقب جبران ناپذیری دارد. از جمله مضرات آن می توان به مخاطرات زیست محیطی، از بین رفتن جانورانی که در تماس با این سوخت قرار می گیرند، آتش سوزی، مسمومیت گیاهان، حیوانات و حتی انسان ها، صدماتی جانی و مالی و … اشاره داشت. به طور کلی می توات گفت حمل و نقل پتروشیمی خطرات قابل توجهی دارد.

در حمل و نقل دریایی سوخت نیز میزان خطر نسبتا بالاست. به عنوان مثال روزانه میلیون ها بشکه نفت خام در امتداد تنگه هرمز در خلیج فارس حمل می شود. تانکرها در امتداد مسیرهای ثابت دریایی به نام chokepoints سفر می کنند. این مسیرها، شریان های استراتژیک برای حمل و نقل انرژی هستند و بنابراین در معرض خطر بالای دزدی دریایی و نشت نفت خطرناک قرار دارند. حمل و نقل پتروشیمی از طریق دریایی خطرات قابل توجهی را برای پرندگان، پستانداران آبزی و حیوانات دریایی دارد و می تواند برای آن ها کشنده باشد.

بنابراین هر روش حمل و نقلی که برای جابجایی سوخت مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است خطرآفرین باشد. در اینجاست که پای وضع مقررات به منظور نظارت هرچه بیشتر بر حمل و نقل سوخت به میان می آید تا از میزان خطرات این چنینی کاسته شود. وضع استانداردهایی که مشخص کند تمامی وسایل و ماشین آلاتی که برای حمل و جابجایی سوخت مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای این استانداردها باشند. تانکرها و نفتکش ها، کامیون های حمل سوخت، واگن های قطار، کشتی های نفتکش و … باید دارای مشخصاتی باشند که کمترین میزان خطر را در صورت نشت سوخت رقم بزنند.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051