واردات روغن خوراکی چالش ها و مشکلات متعددی را برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده است. ظرفیت تولید داخل برای دانه های روغنی و تولید روغن خوراکی بسیار مناسب است اما متاسفانه واردات روغن، این بخش از  اقتصاد کشور را هم مختل کرده است. وقتی حجم روغن وارداتی خوراکی افزایش پیدا کند می توان انتظار داشت که قیمت این محصولات ارزان تر از روغن های خوراکی تولید داخل خواهد بود و این یعنی مصرف کننده ها از روغن وارداتی، استقبال بیشتری خواهد کرد.

ایران در تولید روغن خوراکی به خودکفایی رسیده است. دانه‌های خوراکی را تأمین می‌کند و با شیوه های استاندارد و با فناوری های روز دنیا، انواع روغن خوراکی را تولید می‌کند. اما متأسفانه واردات روغن خوراکی این صنعت را با رکود و ضرر زیادی مواجه کرده است.

در منابع خبری مختلف عنوان شده که مافیای واردکننده روغن در این تغییرات نقش زیادی داشته اند. سود قابل توجه از واردات انواع روغن در حقیقت به جیب مافیا ریخته می شود. عناوین مختلف خبری همچنین گزارش کرده‌اند که حدود ۹۰ درصد از روغن های خوراکی کشور روغن های وارداتی هستند.  برای خرید روغن خوراکی می توانید با فروشندگان عمده در بازار باسکول به صورت مستقیم و بدون واسطه ارتباط برقرار کنید.

چرا واردات روغن خوراکی اهمیت دارد؟

اگرچه ایران توانسته در تولید روغن خوراکی، مستقل عمل کند اما حجم بالای تقاضای بازار برای خرید انواع روغن های خوراکی باعث شده که واردات روغن خوراکی افزایش بیشتری داشته باشد. با توجه به توضیحاتی که در قسمت قبل اشاره کردیم، واردات بی رویه روغن های خوراکی ضربه بزرگی به تولیدکننده داخلی می زند.

واردات کالا در این حوزه شامل واردات روغن خام و واردات دانه های روغنی است. کارشناسان بازار گفته اند اگر مصرف داخل کاهش پیدا کند، وارد کردن روغن هم به تبعیت از آن، کمتر خواهد شد. این در حالی است که صحبت از مصرف روغن خوراکی گیاهی به میان بیاید که بحث سلامت جامعه را به پیش می کشد.

همانطور که می دانید روغن های خوراکی با منشأ گیاهی و حیوانی در بازار موجود هستند. روغن های گیاهی شامل روغن سویا، روغن آفتابگردان، روغن کلزا، روغن کنجد، روغن زیتون و نظایر این ها می باشد. روغن های گیاهی شامل روغن ماهی و کره است. بدون شک، تغییر سبک زندگی خانواده ها به سمتی حرکت می‌کند که متقاضی مصرف روغن های گیاهی هستند.

از آنجایی که حجم زیادی از روغن های گیاهی، وارداتی هستند، یک مسئله بسیار مهم مطرح می‌شود و آن هم مسئله سالم بودن روغن های خام از نظر ویژگی های ژنتیکی است. واردات روغن خوراکی از لحاظ تراریخته بودن یا طبیعی بودن، با چالش‌های زیادی همراه است.

همان طور که می دانید روغن های خوراکی، هم به صورت خام برای سالاد استفاده می ‌شوند و هم برای پخت و پز به کار می ‌روند. سالم بودن روغن ها نقش مهمی در سلامت افراد جامعه دارد. شاید بهتر باشد در قسمت مجزا درباره روغن تراریخته یک تعریف کوتاه و اجمالی ارائه دهیم.

واردات روغن خوراکی به ایران از چه کشورهایی انجام می شود؟

واردات روغن خوراکی از نوع روغن خام و یا حتی تسویه شده آفتابگردان از کشورهای اوکراین، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، روسیه، سنگاپور، سوئیس، مالزی و امارات متحده عربی به ایران انجام می شود. کشورهایی که صادرات روغن خام سویا را به ایران انجام می دهند شامل کشورهای برزیل، سوئیس، هلند، ترکیه، آلمان و آرژانتین هستند. به طور کلی آمار واردات روغن ها از کشورهای ترکیه و سوئیس، بسیار بیشتر از سایر کشورهای صادر کننده بوده است.

گزارش های فوق درباره واردات روغن خوراکی نشان می دهد که امکان تراریخته بودن روغن ها وجود دارد و محموله ها باید پس از ورود به گمرک، مورد آزمایش‌های کنترل کیفیت قرار بگیرند.


وابستگی کشور به واردات روغن خوراکی

مصرف بیش از اندازه روغن باعث شده است که کشور به واردات روغن خوراکی وابستگی شدید پیدا کند. این مسئله هم در  وضعیت اقتصادی کشور نقش دارد و هم سلامت خانواده ها را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر منابع خبری را در این باره جستجو کنید به عبارت هایی نظیر “سرانه مصرف روغن” می‌ رسید که آمار ثبت شده وضعیتی بسیار  نگران کننده را نشان می دهد.

سرانه مصرف روغن برای خانوارهای ایرانی، ۱۰ کیلوگرم بیشتر از مقدار استاندارد سرانه مصرف روغن برای یک نفر است. این یعنی افراد با خطرات سلامتی نظیر بیماری ‌های قلبی، افزایش وزن، دیابت، فشار خون و غیره مواجه هستند.

اگر قرار باشد وابستگی کشور به واردات روغن خوراکی کاهش پیدا کند باید این سرانه مصرف را کمتر کرد. از آنجایی که مزرعه پرورش دانه های روغن خوراکی کلزا، زیتون و کنجد در ایران وجود دارد، شاید بتوان با توانمند کردن این صنعت در داخل، نیاز به ورود این روغن های گیاهی را از بین بُرد.

با این حال چالش های زیادی در واردات روغن خوراکی وجود دارد که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. حمایت از تولیدکننده داخلی و تغییر سبک زندگی برای مصرف روغن کمتر شاید بتواند در سال های آینده این وابستگی را از بین ببرد.

آشنایی با مراحل واردات روغن:

شما باید به خوبی بدانید که برای واردات هر کی از انواع کالاهای مورد نظر خود بهتر است به خوبی در مورد مراحل آن اطلاعات لازم را داشته باشد. برای واردات روغن هم باید به خوبی این مراحل را بشناسید و آنها را پیگیری نمایید.

- استراتژی های وارداتی خود را تعیین کنید.

- ریسک های واردات روغن را بشناسید و آنها را مدیریت کنید.

- محصول را به خوبی بشناسید.

- تامین کننده مناسبی برای واردات روغن پیدا کنید.

- محاسبه هزینه ها

- دریافت کارت بازرگانی

- دریافت مجوزها برای واردات روغن

- ترخیص کالا

جهت دریافت مشاوره و قیمت حمل با ما تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051