حمل و نقل ترکیبی چیست؟

در هنگام حمل و نقل ترکیبی دو یا چند روش جابه‌جایی کالا به صورت مداوم به کار می‌رود تا کالای موردنظر به مقصد برسد. استفاده از این روش مزیت‌های بسیاری دارد و می‌توان از آن در مکان‌های مختلفی استفاده کرد؛ به همین طرفداران بسیاری پیدا کرده است و در میان مشتریان خواستار زیادی دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

جابه‌جایی کالا و محموله‌ها با سایز و محتوای مختلف به‌وسیله انواع روش حمل کالا صورت خواهد گرفت که هر یک از آنها روش‌های محدودتر در زیرمجموعه‌های خود دارند. یکی از روش‌های حمل کالا به کشورهای مختلف، حمل‌‌ونقل دریایی است که به شیوه ترکیبی انجام می‌شود. روش ترکیبی به این معناست که از ناوگان حمل هوایی، زمینی (ریل و کامیون) و دریایی برای حمل یک کالا استفاده شود. در شیوه ترکیبی حمل دریایی، کانتینرها نقش مهمی دارند.

درگذشته انواع محموله‌هایی که شناخته‌شده بودند، به‌وسیله ابزار ابتدایی بشکه‌ها و دبه حمل می‌شدند اما امروزه همان بار از کانتینر برای حمل استفاده خواهد کرد. با این تفسیر می‌توان گفت که هر کانتینر بیش از یک جعبه فلزی بزرگ اهمیت دارد و بدون وجود آنها حمل آسان به اقصی‌نقاط جهان میسر نبود. هم‌اکنون به‌غیراز برخی فله‌ها و مایعات، ۹۰ درصد بارهای دریایی با کانتینر حمل می‌شوند. افزایش حمل دریایی کانتینری بارها با چندوجهی شدن حمل دریایی رابطه مستقیم دارد و بیشتر شدن یکی از آنها افزایش دیگری را در پی دارد.

به‌جرئت می‌توان گفت که سیستم حمل چندوجهی و ترکیبی دریا به یک‌پایه به نام حمل کانتینری نیاز دارد. علاوه‌برآن موارد، تغییراتی که در تنظیم محموله‌ها به وجود آمده است، سبب شده تا روش‌های مالکیت در سراسر مسیر حمل کالا ایجاد شود. برای فهم سیستم‌های مذکور، باید مبانی حمل کانتینری برای کشتی‌ها موردمطالعه قرار بگیرد. این مبانی اموری مانند استاندارد کردن، یکپارچگی، تولید کشتی کانتینری، سامانه‌های متخصص، جرثقیل‌های دروازه‌ای، افزایش استفاده از اراضی، ترانشیپمنت و سازه چندین نرخی خواهند بود.

در حمل و نقل ترکیبی از چه وسایل نقلیه‌ای استفاده می‌‎شود؟

وابسته به نوع حمل و نقل ترکیبی وسایل نقلیه‌ی مختلفی به کار می‌رود که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

قطارهای باری : در روش‌های حمل و ترکیبی که راه‌آهن دخیل است؛ به طور عمده قطارهای باری به کار می‌روند تا بار موردنظر به سمت مقصد موردنظر برسند.

کامیون‌ها و تریلر : کامیون‌ها و تریلر برای روش‌های حمل و نقل ترکیبی به کار می‌رود که در آن جابه‌جایی از طریق جاده نیز وجود دارد که البته میزان آن بسیار کم است.

هواپیمای باری : اگر قصد استفاده از حمل و نقل ترکیبی دارید و می‌خواهید که قسمتی از آن را با استفاده از مسیر هوایی به انجام برسانید؛ به طور قطع از هواپیمای باری در این مسیر استفاده خواهید کرد.

کشتی‌های باری و لنج‌ها : برای جابه‌جایی بار در مسیر دریایی نیاز است تا از کشتی‌های باری بزرگ یا لنج‌های متوسط یا قایق‌های کوچک استفاده شود. برای انتخاب بین آن‌ها نیز باید مسیر و نوع بار خودتان را مدنظر قرار دهید.


انواع روش‌های حمل و نقل ترکیبی چیست؟

روش‌های حمل و نقل ترکیبی را می‌توانید به گونه‌های مختلفی تغییر دهید و براساس نیاز خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید؛ در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها برای شما می‌پردازیم تا نسبت به آن‌ها آگاهی و اطلاعات خوبی پیدا کنید.

حمل و نقل ترکیبی از طریق جاده و ریل

در روش اول بار توسط کامیون و با طی‌کردن مسافت کوتاهی به سمت راه‌آهن می‌رود تا بیشتر مسیر جابه‌جایی توسط قطار صورت بگیرد. توجه کنید که در هنگام جابه‌جایی بار از کامیون یا کانتینر حامل آن خارج نمی‌شود و به همان صورت به قطار وصل می‌شود. این موضوع باعث می‌گردد تا میزان آسیب‌دیدگی بار در طول جابه‌جایی به حداقل ممکن خودش برسد که بسیار کمک‌کننده است.

حمل و نقل ترکیبی از طریق راه‌آهن و دریا

در این نوع از روش حمل و نقل ترکیبی، ابتدا بار موردنظر در قطار قرار می‌گیرد تا به سمت بندر هدایت شود؛ پس از انجام این کار، کانتینرهای حاوی بار در داخل کشتی قرار می‌گیرند تا به سمت مقصد موردنظر برسد؛ از این روش هنگامی استفاده می‌شود که مسافت دریایی بین کشورها کم باشد و از نظر اقتصادی به صرفه باشد، یا اینکه امکان جابه‌جایی به وسیله روش‌های دیگر وجود نداشته باشد.

حمل و نقل ترکیبی از طریق هوا و راه‌آهن

هنگامی قصد استفاده از این روش را دارید؛ در ابتدا بار را با استفاده از هواپیمای باربی به سمت یکی از شهرهای داخلی کشورهای موردنظر می‌رسانید و سپس از طریق راه‌آهن و قطار آن را به سمت مقصد نهایی در می‌رسانند. سرعت استفاده از این روش بسیار بالا است و همین موضوع باعث می‌شود تا در مواقع بحرانی آن را به کار ببرند.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051