حمل و نقل هوایی از طریق هواپیما به مقاصد مختلف از جمله جابه جایی مسافران و یا انواع کالا موجب شده است تا شرکت های مسافربری روشهای گوناگونی برای آن داشته باشند. در اینجا به اختصار انواع روش های حمل و نقل هوایی را شرح می دهیم تا با ویژگیهای کلی هر کدام از آنها آشنا شوید و اطلاعات کافی برای انتخاب روش مناسب در اختیار داشته باشید.
Cargo یا بار هوایی، در واقع کالا یا اجناس تجاری هستند که توسط انواع هواپیماهای تجاری یا وسایل نقلیه هوایی منتقل می شوند. حمل و نقل هوایی جهت صادرات و یا واردات کالا استفاده می شود. برای تمام افرادی که در زمینه تجارت و بازرگانی فعالیت دارند و به دنبال صادرات و یا واردات کالا هستند، مطالعه قوانین صادراتی و وارداتی توصیه می‌شود.
حمل و نقل هوایی در فعالیت های بازرگانی و اقتصادی کشورهای دنیا، تاثیر زیادی دارند. پیشرفت حمل و نقل هوایی به عواملی مانند اقتصاد، سیاست، مقررات مالی و غیره بستگی دارد. جنس ها و کالاهای خطرناک به مواردی گفته می شود که سلامت هواپیمای تجاری مورد نظر ما را به خطر می اندازد. شما برای جابه جایی این نوع مرود ها که بسیار خطرناک هستند، باید از قوانین سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری پیروی کنید.

مزایای حمل و نقل هوایی
سرعت بالا، از مهمترین مزیت های حمل و نقل هوایی نسبت به سایر روشهای حمل و نقلمی باشد و می توان آن را گزینه ی مناسبی برای حمل کالا در مسافت طولانی و زمان کم برشمرد. به دلیل امنیت، سلامت در حمل و ریسک آسیب کم وارده به کالاها و محموله ها، ارسال کالا بصورت هوایی بسیار ایمن است. عدم نیاز به زیرساخت های پیچیده از دیگر از مزیت های این روش حمل محسوب می شود. مسیر حمل و نقل با هواپیما کوتاه و مستقیم و فاقد موانع فیزیکی است که می تواند بدون نیاز به گمرک از چند کشور عبور کند. به دلیل کوتاه بودن مدت زمان حمل، این روش برای حمل و جابجایی کالاهای حساس و فاسدشدنی بسیار مناسب است.

معایب حمل و نقل هوایی
یکی از معایب حمل و نقل با هواپیما، صرف هزینه نسبتا بیشتر دارد. به علت وجود محدودیت ظرفیت هواپیماهای مختلف هر نوع کالایی و به خصوص کالای حجیم و بسیار بزرگ را نمی توان حمل کرد. حمل هوایی معمولا برای کالاهای نسبتا کوچک و مهم پیشنهاد می شود. امکان تاخیر در پرواز یا وارد آمدن خسارت به دلیل تغییرات آب و هوایی وجود دارد که البته بسیار کم اتفاق می افتد. ثبت سفارش کالا برای کالاهای خارجی خریداری شده در سیستم وزارت بازرگانی انجام می شود.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راه گشاکالا تماس بگیرید.
همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638
دفتر: 77-38768176-051