حمل کالاهای منجمد، فاسد شدنی (یخچالی)

همانطور که میدانید بسیاری از کالاها و مواد غذایی باید به صورت منجمد یا با دمای ثابت و یا دمای زیر صفر و بالای صفر نگهداری شوند.

حمل و نقل این نوع کالاها نیز به طبع وسیله نقلیه مناسب خود را نیاز دارد؛ بطوری که کالای مورد نظر در یک محفظه ایزوله که بطور استاندارد عایق و محکم باشد قرار گیرد که این محفظه مجهز به تجهیزات سرمایشی با امکان تنظیم دما باشد تا بتوان دمای کالا را به میزان دلخواه، در طول مسیر، ثابت نگاه داشت.

برای دستیابی به این منظور انواع کانتینر، ماشین و یا کامیون یخچالدار توسط شرکت های خودرو سازی طراحی و تولید شده اند و در خدمت صنعت حمل و نقل قرار گرفته اند.

ویژگی ماشین های حمل بار یخچالی

به طور کلی چند نوع خودرو وجود دارد که می توان از آن ها به عنوان ماشین های یخچال دار استفاده کرد، از جمله این ماشین ها می توان به تریلی ترانزیت، کامیونت، وانت، نیسان و… اشاره کرد. بر روی شاسی این ماشین ها یک اتاقک قرار می گیرد که عایق سرما و گرما است علاوه بر آن مجهز به سیستم روشنایی نیز می باشد. جنس این اتاقک از ساندویچ پانل مخصوص دورو می باشد که ورق آن پیش زنگ شده است تا با وجود رطوبت بافت آن از بین نرود، عایقی که روی آن قرار می گیرد از جنس پلی اورتان می باشد، برای کف آن نیز از ورق آهن آجدار استفاده می شود.

اتاقک های یخچالی معمولا دارای دو در می باشند که البته نوع یک در آن نیز در بازار وجود دارد، مدل دو در آن که از عقب باز می شود دارای دو لنگه است که هر یک از آن ها از ۳لولا با ضخامت ۸ برخوردارند، جنس آن ها از چوب چند لایه است که دورو ورق آلوزینک روی آن ها کشیده شده، درهای فوق برای اینکه به نوعی عایق دما باشند با استفاده از PVC و لاستیک مخصوص عایق بندی شده اند.

هنگام استفاده از باربری و حمل بار یخچالی باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟

هر شغلی ملزم به رعایت یکسری نکات بهداشتی و فنی می باشد که آگاهی از آن ها لازم است، حمل بار یخچالی نیز از این قاعده مستثنی نیست، از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اولین و مهم ترین نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که از ورود افراد متفرقه به داخل اتاقک جلوگیری کرد.

همانطور که گفتیم این وسایل از سیستم خنک کننده برخوردارند دلیل آن هم این است که هر یک از مواد غذایی باید در دمای خاصی باشند، پیش از این که خودرو به حرکت بیوفتد بایستی توسط مسئول مربوطه بررسی شود تا سالم بودن آن تایید گردد.

لازم به ذکر است که دمای اتاقک باید در تمام طول مسیر یکسان باشد.

از دیگر نکات بهداشتی که باید در این میان رعایت شود این است که از برخورد مواد غذایی به کف اتاقک جلوگیری کرد.

دقت داشته باشید که هیچ گاه از خودروهای یخچال دار که مناسب جابه جایی مواد غذایی هستند نباید برای حمل کالاهای دیگر استفاده کرد.

داشتن دماسنج یکی از الزامات داشتن هر خودروی یخچال دار است که راننده پیش از حرکت باید آن را چک کند.

پس از هر نوبت بارگیری و تخلیه آن اتاقک بایستی استریل شود تا در صورت وجود بوی نامطبوع از بین برود تا سلامت سایر مواد غذایی به خطر نیوفتد.


هزینه حمل کالا با کانتیتر یخچالی و یا ماشین یخچالدار

بحث هزینه همیشه یکی از مباحثی است که تمامی مشتریان درباره ی میزان آن در انواع حمل سوال می پرسند، شاید تا سالیان گذشته نرخ ثابتی برای حمل کالای یخچالی تعیین شده بود اما امروزه دیگر چنین چیزی وجود ندارد، دلیل آن نوسانات ارزی و تورم است، همین موضوع سبب شده تا نتوان قیمت دقیقی را ارائه کرد، اما مواردی وجود دارند که روی هزینه ها تاثیر مستقیم دارند، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نوع کانتینر یا ماشین انتخابی برای حمل بار

گنجایش هر یک از ماشین های باربری یخچالی و حمل بار یخچالی با هم تفاوت دارد، این که مشتری تمایل دارد با کدام یک از ماشین ها به ارسال بار بپردازد خود موضوعیست که می تواند تاثیر مستقیمی روی هزینه ها داشته باشد، به زبان ساده می توان گفت که هر چه گنجایش ماشین بیشتر باشد هزینه های دریافت شده از مشتری نیز بیشتر خواهد بود.

- مسافتی که قرار است طی شود

مسافت طی شده نیز از دیگر عوامل موثر بر قیمت است، به طبع هر چه مسیر طولانی تر باشد احتمال افزایش هزینه ها وجود دارد.

- نوع کالای ارسال شده

گاهی حتی مواد غذایی که قرار است به مقصد ارسال شود تعیین کننده ی هزینه برای مشتری خواهد بود، به طور مثال برخی از مواد غذایی بایستی به طور اورژانسی به مقصد برسند، همین موضوع می تواند فاکتوری برای افزایش هزینه ها باشد.

- دیرکرد حین تخلیه بار

نه تنها در باربری یخچالی و حمل بار یخچالی، بلکه در تمامی مواردی که باید کالایی به مقصد برسد میزان معطلی که راننده در حین تخلیه بار دارد به همان میزان می تواند از مشتری بابت این دیر کرد مبلغی دریافت کند که مازاد بر کرایه به حساب می آید.

امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی را درباره حمل کالای یخچالی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051