مفهوم ترخیص کالا

در این مقاله قصد داریم به معرفی ترخیص کالا و معرفی اجمالی روند ترخیص کالا بپردازیم.

ترخیص کالا را به صورت خلاصه بدین شکل می توان تعریف کرد:

پروسه ای که طی آن کالا برای ورود به کشوری و یا خروج از آن، از گمرک عبور می کند.

تعریف دیگری نیز از ترخیص کالا می شود که عبارتست از، سندی که به شرکت کشتیرانی ارائه شده و نشان دهنده پرداخت شدن حقوق گمرکی و مجوز حمل کالاست.

این تعاریف، تعاریفی ساده و کوتاه از ترخیص کالا از گمرک هستند.

تعریف بهتری از آنچه برای ترخیص کالا لازم است توسط راهنمای مدیریتی اطلاعات ارائه شده است:

ترخیص کالا یعنی آماده سازی و ارائه مدارک لازم در جهت تسهیل صادرات و واردات به کشور به نمایندگی از جانب صاحب کالا و انجام امور گمرکی شامل پرداخت هزینه ها و تحویل گرفتن محموله کالا از گمرک و ترخیص کردن آن به انضمام مدارک مربوطه.

در ادامه برخی از اسنادی که در دو پروسه واردات کالا و صادرات مورد نیاز هستند را معرفی می کنیم:

اسناد واردات:

اسناد واردات اسنادی هستند که در روند واردات به آن ها نیازمندیم، تعدادی از این اسناد عبارتند از:

سفارش خرید از خریدار، فاکتور فروش از منبع CI(مخفف Commercial Invoice)، گواهی مبدا CO (مخفف Country of Origin)، بارنامه BL (مخفف Bill of Landing)، اعلامیه ورود، لیست بسته بندی PL (مخفف Packing List) و یا هر سند دیگری که طبق درخواست خریدار و یا برحسب مقررات موسسات مالی مورد نیاز و تقاضا باشد.

اسناد صادرات:

سفارش خرید از خریدار، فاکتور فروش از منبع CI(مخفف Commercial Invoice)، گواهی مبدا CO (مخفف Country of Origin)، لیست بسته بندی PL (مخفف Packing List)، صورتحساب حمل، بارنامه BL (مخفف Bill of Landing) و هر سند دیگری که بر حسب شرایط LC، توسط خریدار و یا موسسات مالی برای واردات به کشورشان مورد تقاضا باشد.

مواردی که ذکر شده خلاصه و شمه ای از پروسه ترخیص کالا بود.

محموله کالاهای شما در هر بندر و گمرکی در هر کشوری در دنیا باید روند ترخیص کالا راطی کند.

آنچه که در این میان متفاوت است قوانین و مقررات گمرکی هر کشور است که می تواند تا حدی متفاوت متفاوت باشد. حتی ممکن است قوانین گمرکی در دو بندر متفاوت از یک کشور یکسان هم با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین داشتن تخصص، تجربه و اطلاعات در امر ترخیص کالا برای صادرات و واردات بسیار مهم است.

این متخصصان در امر ترخیص کالاها کارگزاران گمرکی نامیده شده و هزینه دریافت شده توسط آن ها حق العمل واسطه گریشان است.

اگر کارگزار گمرکی یا همان ترخیص کار خود را با دقت انتخاب نکنید،ممکن است دچار دردسرهای فراوانی شوید. کانتینرهایی که کالاهایی شما با آن ها حمل شده انددر طول مدت ترخیص به عنوان انباری کالاهای شما مورد استفاده قرار می گیرند. هر چه قدر که پروسه ترخیص کالای شما طولانی تر شود هزینه ای که بابت انبارداری می پردازید بیشتر شده و در نتیجه هزینه های گمرکی و بالطبع آن هزینه های تمام شده کالا برای شما بیشتر می شود، که این مسئله علاوه بر ضرر و زیان مالی، امکان رقابت با رقبا در بازارهای رقابتی امروزه را از شما سلب می کند.

اگر مشکلی در کار کارگزار وجود داشته باشد، می تواند پروسه ترخیص را چنان طولانی و پرهزینه کند که هزینه ترخیص شما چندین برابر شود.

علاوه بر هزینه های تحمیل شده به تجارت شما، تاخیر در ترخیص کالاها به دلیل ناکارآمدی کارگزار می تواند روند تامین کالا توسط شما را مختل کرده و به نارضایتی و از دست رفتن مشتری هایتان منجر شود.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک را شرکت کشتیرانی هم می تواند انجام دهد اما می توانید این کار را به شرکت دیگری هم بسپارید و کارگزار مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

در هنگام انتخاب شرکت کشتیرانی و حمل و نقل، توانمندی و تجربه آن ها را اولویت انتخاب قرار دهید زیرا در صورتی که آن شرکت نتواند کار ترخیص را درست انجام دهد هزینه های تحمیل شده به شما بسیار بیشتر از حق العمل ترخیص کار است. اگر از تجربه کارگزاری اطمینان دارید پرداخت اندکی هزینه ی بیشتر و اجتناب از دردسرهای بعدی بهترین انتخاب خواهد بود.

با رعایت دو نکته ای که در ادامه بیان شده است می توانید پروسه ترخیص کالا سریعتر و راحت تر انجام دهید:

  • بارگذاری کردن مناسب کالاها در کانتینر

بارگزاری صحیح کانتینرها یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. شرکت کشتیرانی همانطور که مسئولیت حمل و نقل کانتینرها را به عهده دارد، در قبال بارگذاری شدن مناسب کالاها در کانتینرها هم مسئول است. اگر این امر به صورت صحیح انجام نپذیرد برای شما امتیازی منفی را در گمرک در پی خواهد داشت. همچنین عدم رعایت این امر مهم می تواند باعث شود که ارزیاب ها در مورد بار شما کنجکاوی بیشتری به خرج داده و بیشتر آن را بگردند و عواقب آن مانند اتلاف وقت و هزینه گریبان گیر شما شود. با توجه به حساسیت این موضوع بهتر است که شرکت های فعال در زمینه حمل  نقل که در امر حمل و نقل بین المللی تجربه کافی ندارند از ورود به این حوزه اجتناب کنند.

  • ارائه اطلاعات کامل و جزییات دقیق محموله به کارگزار گمرک و فورواردر حمل و نقل

بوروکراسی اداری، کاغذبازی و رفت و آمد فراوانی در فرآیند حمل و نقل بین المللی وجود دارد. حمل و نقل بین المللی امری پیچیده و نیازمند به تجربه و تخصص بالا است.

شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با سال ها تجربه در امر ترخیص کالا و دارا بودن تجربه و تخصص زیاد توانایی به عهده گرفتن کلیه امور گمرکی شما را دارد به نحوی که می توانید بدون داشتن کوچکترین دغدغه ای درباره محموله خود، بر امور کاری و تجاری خود متمرکز شوید و از بابت ترخیص سریع، دقیق و کم هزین خود هیچگونه نگرانی نداشته باشید.

بسیار مهم است که اطلاعات مربوط به محموله خود را کامل، دقیق و صحیح در اختیار فورواردر حمل و نقل قرار دهید. اطلاعاتی از قبیل ریز کالاهای موجود در محموله، موجودی و ارزش محموله. اطلاعاتی مانند ارزش بار و هزینه های گمرکی مرتبط، به ارزیابی سریعتر و در نتیجه ترخیص سریعتر محموله شما منتهی خواهد شد.طبیعتا هدف شما داشتن یک ارزیابی کم خطر از محموله هایتان در گمرک است. بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با به عهده گرفتن  کلیه امور گمرکی، مراحل اداری و کاغذ بازی های مرتبط، طی کردن مراحل ترخیص کالا و رفع مشکلات احتمالی را تا رسیدن محموله به دست شما را تضمین می کند.

جهت دریافت مشاوره و قیمت حمل با ما تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051