چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در دنیا محسوب می‌شود. در واقع بعد از آب، دومین نوشیدنی محبوب دنیا چای است.
کشت چای برای اولین بار در ایران
در سال 1285 خورشیدی بود که حاج محمد میرزا ملقب به کاشف السلطنه، صنعت کشت و برداشت چای را از هندوستان با خود به ایران آورد. وی که در آن زمان سفیر ایران در هندوستان بود، با درک اهمیت تجارت چای که در انحصار انگلستان قرار داشت، توانست درباره کشت و عمل آوری علمی چای سیاه تحصیل کند. پس از بازگشت به ایران، اقدام به پرورش و بومی سازی آن در لاهیجان کند.
شکی در آن نیست که امروزه چای ایرانی بسیار مرغوب و معطر، با کیفیت و پرطرفدار است. چای ایران به کشورهای مختلفی صادر می گردد.

صادرات چای از ایران به کدام کشورها انجام می شود؟
کشورهای عراق، قزاقستان، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، کشورهای حوزه خلیج فارس، مهمترین کشورهایی هستند که چای ایرانی به آنها صادر می شود. بازار این کشورها مکان بسیار خوبی برای بازاریابی انواع چای ایرانی به شمار می روند. مصرف چای در کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار زیاد است. همین عوامل باعث شده شرکت های صادراتی، چای مرغوب را به طور مستقیم از کشاورز بخرند و برای صادرات بسته بندی کنند.
در صادرات چای، نوع بسته بندی بسیار اهمیت دارد. یکی از این محصولات که بسیار خاص و پر استفاده است چای کیسه ای یا تی بگ است. چای کیسه ای برای استفاده راحت تر است و حتی می توان به راحتی آن را حمل کرد. حجم قابل توجهی از صادرات چای از ایران به همین نوع بسته بندی تعلق دارد.

قوانین صادرات و واردات چای
یکی از مهمترین قوانین صادرات چای  نوع و حجم بسته بندی می باشد، بسته بندی ها نباید کمتر از 10 کیلوگرم باشد. یکی دیگر از قوانین صادرات و واردات چای این است که وارد کننده چای اگر بخشی از چای خود را از داخل تامین کند، می تواند چای را از کشور دیگر وارد کند و بعد از دریافت مجوز های قانونی و دریافت گواهی لازم از وزارت بازرگانی می تواند، چای را با تعرفه چهار درصد ترخیص کنند در صورتی که بازرگان چای داخلی خرید نکرده باشد، باید طبق قوانین صادرات و واردات چای تعرفه گمرکی پرداخت نماید و تعرفه واردات چای دیگر چهار درصد نخواهد بود. برای صادرات و واردات هر نوع محصول و کالایی  مانند چای باید گواهی استاندارد و درمان و…  تهیه گردد.
برای صادرات و واردات چای، تعرفه گمرکی بر اساس نوع چای با یک سری کدها و عدد ها نمایش داده می شود. به طور مثال، کد تعرفه واردات چای در گمرک برای چای سیاه با عدد 090230 نمایش داده می شود.
این کد تعرفه گمرکی برای چای کیسه ‌ای به صورت 09023010 خواهد بود. کد تعرفه گمرکی برای انواع چای معطر با عدد 0902 نشان داده می شود. این کد برای چای سبز با وزن حداکثر ۳ کیلوگرم به صورت 09021000 می باشد.
شرکت های بازرگانی برای اطلاع پیدا کردن از آخرین قوانین گمرکی و دستورالعمل های صادرات و واردات چای باید از طریق اتاق بازرگانی و سازمان چای کشور اقدام کنند.

اهمیت حمل و نقل بین المللی در صادرات و واردات چای
در حال حاضر بدون شرکت های حمل و نقل بین المللی صادرات و واردات کالا به هیچ وجه شدنی نیست، این در حالی است که درآمد حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا، وابسته به همین بازار واردات و صادرات است و اگر شرکت حمل و نقل بین المللی را حذف کنیم، نصف اقتصاد دنیا فلج خواهد شد و این مساله اهمیت این شرکت ها را به وضوح نشان می دهد.
شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا یکی از بهترین گزینه ها در حمایت از مشتریان به جهت حمل بهینه کالاهای صادراتی به اقصی نقاط جهان می باشد.

جهت دریافت مشاوره و قیمت حمل با ما تماس بگیرید.
همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638
دفتر: 77-38768176-051