خرما به دلیل داشتن مقدار زیاد آنتی اکسیدان و فیبر و ویتامین‌های مختلف و انواع مواد معدنی به عنوان یکی از غنی‌ترین میوه‌ها محسوب می‌شود و جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی دارد.
صادرات خرما یکی از فعالیت‌های پردرآمد در ایران به شمار می‌آید و به اقتصاد کشور کمک بسیاری نموده است. در سال‌های اخیر صادرات خرما رونق بسیاری داشته است و تولیدکنندگان خرما با استفاده از بسته ‌بندی‌های مناسب و به کار بردن اصول و قواعد بازاریابی، توانسته‌اند این صنعت را رشد داده و خرما را به کشورهای اروپایی نیز صادر کنند.
خرما تنوع بسیاری در ایران دارد و به منظور صادرات، انواع مختلفی از خرما وجود دارد.

انواع خرما در ایران
ایران یکی از کشورهایی است که دارای شرایط مناسب برای کشت خرما است و بهترین و مرغوب ترین خرماها در ایران تولید می‌شود. خرمای ایرانی طرفداران بسیاری در کل دنیا به خود اختصاص داده است.
از بین انواع خرماهایی که در ایران کشت می‌شود، بهترین خرمای ایران پیارم، مجول، مضافتی و زاهدی است. بیشترین خرما در ایران متعلق به استان‌های خوزستان، فارس، هرمزگان، کرمان، بوشهر و سیستان و بلوچستان است.

مهم‌ترین انواع خرما در ایران
خرمای مضافتی
خرمای پیارم
خرمای سایر
خرمای کبکاب
خرمای ربی
خرمای شاهانی
خرمای برهی
خرمای خاصویی
خرمای مجول
انواع خرمای صادراتی ایران
خرمای سایر در استان خوزستان
خرمای زاهدی و خرمای کبکاب در استان فارس
خرمای پیارم در استان هرمزگان
خرمای مضافتی در استان کرمان و سیستان و بلوچستان
خرمای کبکاب در استان بوشهر

کشورهای مقصد خرمای صادراتی
گران‌ترین خرماهای صادراتی ایران بیشتر به کشورهای اروپایی مانند روسیه، آلمان و انگلیس صادر می‌شود.
در سال‌های قبل صادرات خرما به کشورهای مالزی و اندونزی رونق بسیاری داشت. در ماه مبارک رمضان مصرف خرما در کشورهای اسلامی بسیار بالا می‌رود و میزان صادرات خرما در ایران افزایش می‌یابد.

خرما از ایران تقریبا به 70 کشور در سراسر جهان صادر می‌شود. کشورهایی مانند آلمان، انگلیس، سوئیس، دانمارک، اسپانیا، روسیه، کانادا، چین، پاکستان و عراق و ترکیه و کشورهای اطراف خلیج فارس از مشتریان دائمی ایران هستند.
ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا به جهت حمل بهینه کالاهای صادراتی شما گرامیان به اقصی نقاط جهان آماده ارائه خدمات می باشیم.

صادرات خرما در ایران
معمولا صادرات کالا فرآیندهای پیچیده و مربوط به خود را دارد و نیازمند تجربه و اطلاعات کافی از قوانین صادرات است تا در صورت خطا موجب خسارت زیادی نشود.
اطلاع از میزان صادرات خرما به بازارهای مختلف، وجود رقبا و همچنین اطلاعاتی درباره قیمت خرما می‌تواند به برنامه‌ریزی برای صادرات خرما کمک کند. جهت صادرات خرما باید اطلاعات کافی از قوانین کشور مقصد را داشته باشید و استانداردهای غذایی درآن کشور را رعایت کنید.
صادرات موادغذایی به کشورهای اروپایی بسیار سختگیرانه است و قبل از ورود محصول به کشور آزمایش‌های بسیاری برای تعیین میزان سموم و کیفیت محصول انجام می‌شود؛ بنابراین قبل از صادرات خرما، قوانین واردات کشور مقصد را بررسی کنید، زیرا در صورت مشکل خسارت زیادی به شما وارد می‌گردد.
نوع بسته ‌بندی برای محصولی مانند خرما بسیار مهم است زیرا هم جنبه‌ بازاریابی دارد و هم باید در برابر هر گونه صدمه‌ای محافظت و نگهداری شود.

تعرفه و ارزش صادراتی خرما :
تعرفه گمرکی خرما(Dates)  چه بصورت تازه و چه بصورت خشک کرده، در کتاب مقررات صادرات و واردات خرما با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۰۴۱۰ طبقه بندی می‌گردد.

آیا می دانید حمل و نقل خرما باید چگونه باشد؟
خرما نیز مانند سایر میوه های خشک فرآیند شده، باید در دمای سرد بار گیری و انبار شود. به طوری که دمای آن از هفت درجه سلسیوس افزایش نیابد. در صورتی که هوا گرم باشد، باید خرما را قبل از بار گیری در واگن، کامیون یا وانت سرد کنند و از تجهیز این وسایل به دستگاه سردکننده، اطمینان حاصل شود.
اگر محموله در وسیله ای بار گیری شود که مجهز به این وسایل نباشد، بهتر است به منظور جلو گیری از گرم شدن ناشی از تنفس که از کارتن ها و بسته های بیرونی بیشتر است، خرما را دو تا چهار درجه سلسیوس سرد کنند.
در صورتی که خرما را بیش از بار گیری سرد نکرده باشند، سرد سازی پس از این مرحله نتیجه ای نخواهد داشت، مگر این که خرما را در کارتن های نفوذ پذیر بسته بندی کنند به گونه ای بار گیری کنند که پس از آن بتوان محصول را سرد کرد.
بارگیری و حمل و نقل خرما در فصول سرد نیازی به سرد کردن آن ندارد.
بر قراری دمای سرد برای حفاظت خرما نیز ضرورتی ندارد، زیرا هوای سرد موجب گرم شدن خرما نمی شود.
خرما باید مدت کمی پس از انتقال از انبار سرد به بازار فرستاده شود؛ در غیر این صورت نتایج حاصل از نگه داری آن نا مطلوب خواهد بود.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی درباره صادرات خرما در اختیارتان گذاشته باشیم. برای آگاهی بیشتر در مورد صادرات خرما و یا هر محصول دیگر، با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.
همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638
دفتر: 77-38768176-051