یکی از مهمترین فرآیندها در حوزه ترانزیت کالا، انجام فرآیند بارگیری کانتینر است. در واقع با توجه به شیوه حمل و نقل لازم است تا با در نظر گرفتن عوامل متعدد به منظور ترانزیت و جابه­جایی بین ­المللی کالا، بارگیری کانتینرها به شکل درست و اصولی انجام گیرد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که نحوه بارگیری کانتینرها در طول تاریخ تغییرات بسیار زیادی کرده است، در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه انجام این فرآیند آشنا کرده و در مورد آن اطلاعات جامع و کاملی را ارائه دهیم.

تاریخچه بارگیری کانتینرها

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه بارگیری کانتینرها انداخته و در مورد آن صحبت کنیم باید گفت که تا چند دهه پیش، فرآیند بارگیری و تخلیه از کانتینرها به صورت دستی و با استفاده از گونی و بشکه انجام می شد.

این در حالی است که امروزه به لطف توسعه فناوری و رشد اقتصادی تجارت بین الملل، انواع تجهیزات، ابزار، نرم افزار و استانداردهای مختلف برای انجام فرآیند وجود دارد که به کاهش قابل توجه هزینه حمل و نقل، صرفه جویی در زمان و به حداکثر رساندن ایمنی کالا در بارگیری کانتینر کشتی کمک می کند.

بر اساس آمار بانک جهانی، میزان استفاده از کانتینرها و ترانزیت کالا با استفاده از این تجهیزات از سال ۲۰۰۰ بیش از سه برابر افزایش یافته است و امروزه استفاده از کانتینر و انجام فرآیند بارگیری کانتینرها برای بهینه سازی کل زنجیره تامین بسیار مهم است.

کانتینر چیست؟

اگر بخواهیم به این سوال مهم پاسخ دهیم که کانتینر چیست باید گفت که در اصل، کانتینر یک واحد استاندارد حمل و نقل و ذخیره سازی است که می تواند به طرق مختلف مورد استفاده قرار گیرد و با روش های حمل و نقل موجود مثل روش جاده ای، دریایی، ریلی و… سازگاری داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسته به ماهیت کالا، وسیله حمل، اندازه و حجم کالا و شرایط دما و سایر عوامل، لازم است تا از بین انواع مختلفی که از کانتینرها وجود دارد، به سراغ گزینه مناسب رفته و برای بارگیری کانتینرها اقدام کنید.

فرآیند بارگیری و تخلیه مستلزم انجام تعدادی فعالیت پیچیده در انبارداری است که تضمین می کند کالا هیچ نوع آسیبی را متحمل نمی شود و از بروز حوادث برای پرسنل درگیر فرآیند بارگیری نیز به روشی کارآمد جلوگیری میکند.

نکات مهم برای بارگیری کانتینرها

اگر قصد دارید تا برای بارگیری کانتینرها اقدام کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که برای بارگیری و تخلیه موثر کانتینر حمل و نقل، ملاحظات زیادی در نظر گرفته شده است. اگر بخواهیم شما را با این نکات آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کانتینر مناسب را انتخاب کنید

کانتینر مناسب باید بسته به نوع بار، تهویه، دما، شرایط نگهداری و… انتخاب شود. همچنین کانتینر باید تمیز، عاری از هرگونه بو، مواد شیمیایی، شکستگی، نشتی و… باشد. کانتینر باید ضد آب بوده و درهای آن به درستی کار کرده و محکم بسته شوند. همچنین صاحب بار نیز باید کانتینر را بررسی کند که اگر کانتینر مشکلی دارد، برای تعویض آن اقدام کنید.

فرآیند بارگیری کانتینرها در صنعت حمل و نقل دارای چالش های بسیار زیادی است و عدم توجه به این مسئله می تواند مشکلات جدی ایجاد کند، زیرا اگر به درستی انجام نشود، ممکن است با مشکلاتی چون گم شدن یا آسیب دیدن کالا مواجه شوید.

در همین راستا پیشنهاد می شود که قبل از بارگیری کالاها و کانتینر آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی بسته بندی شده، برچسب خورده و علامت گذاری شده باشند.

همچنین بسته بندی باید قبل از بارگیری از نظر فیزیکی بررسی شود و روشی برای جلوگیری از تخلیه غیر منتظره نیز برای آن در نظر گرفته شود.

علاوه بر این که باید بررسی کنید که کانتینر در شرایط خوبی است یا خیر، حامل باید همچنین اطمینان حاصل کند که کانتینر می تواند بار یا توزیع وزن مورد نیاز را تحمل کند.

ملاحظات در طول استفاده از کانتینر

فرآیند بارگیری یک مرحله ضروری برای رساندن کالا در شرایط ایمن است. در همین راستا یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، نحوه تخلیه کانتینر در مقصد را در نظر بگیرید. در صورت امکان، اقلام مورد نیاز را ابتدا به درها نزدیک کنید.

توزیع وزن در کانتینر باید یکنواخت باشد. گرانش و اینرسی عوامل حیاتی هستند، به ویژه زمانی که کشتی های باری در دریای ناآرام هستند.

فاصله مناسب فاکتور بسیار مهمی است که فرستنده ها هنگام حمل کالا در نظر می گیرند. این امر مستلزم برنامه ریزی فوق العاده است زیرا استفاده نادرست از کانتینر می تواند به کالاها آسیب برساند. با استفاده از مهاربندی کانتینر می توانید مطمئن شوید که کالاها با یکدیگر برخورد نمی کنند.

همچنین پیشنهاد می شود که برای بارگیری کانتینرها، محیطی تمیز، سازماندهی شده و ایمن را در کانتینر ایجاد کنید، به نحوی که اقلام را بتوانید به راحتی پیدا کرده، آن ها را بردارید و به هر کدام از کالاها دسترسی پیدا کنید.

درنهایت، اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد تجاری بین المللی رویه های مناسب را داده اید. عدم توجه به این مسئله می توانید میزان تاخیر یا هزینه های اضافی را افزایش می دهد و ممکن است باعث شود تا کالا به مقصد خود نرسد.

ویژگی های بارگیری کانتینر حرفه ای

اگر قصد دارید تا به صورت حرفه ای برای بارگیری کانتینرها اقدام کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان آسیب وارده به محصول باید به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. کاهش هزینه های نیروی کار و عملیات حمل و نقل می تواند به شما کمک کند تا در هزینه ها خود صرفه جویی کنید.

استفاده بهینه از فضا کانتینر، کاهش زمان توقف و کانتینرسازی خارج از محل نیز موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید.

توجه به نکات گفته شده در فرآیند بارگیری کانتینر باعث می شود تا این فرآیند بسیار ساده شود. حتی اگر وظیفه شما بارگیری یک کانتینر حمل و نقل ۴۰فوتی باشد، اگر به نکات گفته شده در این مطلب توجه کنید، می توانید این کار را به راحتی انجام دهید.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051