هزینه های گمرکی وجوهی هستند که جهت بعضی از خدمات گمرکی مثل تخلیه، بارگیری یا باربری، صفافی یا بارچینی، انبارداری، آزمایشگاه، کارشناسی کالا، بدرقه مطابق نرخی که به موجب هیات وزیران برای هر یک از موارد مذکور تعیین و به گمرک ابلاغ میشود.

ممکن است سازمان یا اشخاصی که بعضی از این امور (به استثنا تعرفه بندی، خدمات بدرقه که منحصراً باید توسط گمرک انجام شود) به عهده میگیرند، دولتی یا وابسته به دولت نباشند. به عبارت دیگر ممکن است این خدمات به بخش خصوصی واگذار یا به مشارکت یک سازمان دولتی انجام شود. این امور چون درباره ترخیص کالا و اظهارنامه های گمرکی است. صرف نظر از اینکه چه شخصی اعم از دولتی یا خصوصی عهده دار انجام این خدمات باشد، هزینه های گمرکی خوانده میشوند.

وقتی گفتند یا نوشته میشود "حقوق و عوارض ورودی"، در واقع هزینه هائی را شامل میشود که محدود به هزینه تقریبی خدمات هستند.

مثلاً در رابطه با 10 درصد کرایه حمل محمولات وارداتی که با ناوگان حمل و نقل خارجی به نفع وزارت راه وصول میشود؛ یا 8 درصد هزینه وصولی موسسه استاندارد از روی ارزش فوب محمولات وارداتی برای صدور گواهی استاندارد، که جزو حقوق ورودی محسوب می شوند.

اصطلاح "حقوق و عوارض ورودی" یک اصطلاح صحیح بین المللی است. کاربرد آن در برگیرنده هر نوع حقوق گمرکی، عوارض و مالیات هایی است که برای ورود کالا وضع شده یا میشود .

حقوق گمرکی عواید گمرکی محسوب میشوند. عواید گمرکی جزء درآمدهای عمومی دولت به شمار می روند نه درآمدهای اختصاصی. طبق قانون محاسبات عمومی کشور، درآمد عمومی عبارت است از درآمدهای وزارتخانه ها، موسسات دولتی، مالیات، سود سهام شرکت های دولتی و...

معرفی بعضی از هزینه های گمرکی

  • 4 درصد حق ورودی که از ارزش افزوده ی کالا وصول می شود.
  • حقوق گمرکی که شامل ارزش CIF، نرخ ارز و نرخ تعرفه است که از کالا های ورودی گرفته می شود.
  • سود بازرگانی که با ارز CIF، نرخ ارز و تعرفه ی گمرک محاسبه می شود. سود بارزگانی نوعی مالیات محسوب می شود که از برخی از کالاها طبق سیاست دولت و نوع کالا وصول می شود همچنین نرخ سود بازرگانی متغیر است.

نرخ حق بیمه به عوامل مختلفی مانند:

  • فاصله مبدا تا مقصد
  • جنس و نوع محموله
  • مسیر حرکت کالا و نوع وسیله نقلیه
  • تعداد و نوع خطرات احتمالی
  • فرمول محاسبه هزینه های گمرکی

اندکی به بررسی فرمول های محاسبه ی هزینه های گمرکی خواهیم پرداخت.

فرمول هزینه ی انبارداری

فرمول هزینه ی انبار داری برابر است با نرخ انبارداری در وزن خالص کالا، نرخ انبار داری طبق نوع انباری که کالا در آن نگهداری می شود تعیین می شود، مثلا نرخ انبار محوطه باز با نرخ انبار فرودگاه متفاوت است.

فرمول محاسبه CIF کالا

ارز CIF یک کالا با  محاسبه ی قیمت ارزی کالا در نرخ اعلامی توسط گمرک محاسبه می شود که حق بیمه به آن اضافه می شود.

قیمت ارزی کالا بر حسب مبلغی که در هنگام خرید در مبدا پرداخت شده است و  هزینه های حمل و نقل، کلیه ی هزینه های مربوط به واریز پول و تمام هزینه های باربندی که قبل از ورود به گمرک پرداخت شده است به آن اضافه می شود. و ارزش کالا طبق فاکتوری که ارائه شده است با نرخ ارز محاسبه می شود.

فرمول محاسبه عوارض گمرکی

عوارض گمرکی به مبالغی که سازمان گمرک به نیابت از سازمان های دولتی از صاحب کالا وصول می کند می گویند، مثل سازمان های تعاون، هلال احمر، شهرداری، راه و ترابری و … که با فرمول (سود بازرگانی + حقوق گمرکی)* 8% محاسبه می شود.

فرمول محاسبه عوارض هلال احمر

عوارض هلال احمر شامل 1 درصد از کل حقوق بازرگانی و سود بازرگانی است که از کالا وصول می کنند.

فرمول محاسبه ی جریمه گمرکی

ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که جریمه ی گمرکی چیست؟ اگر  صاحب کالا ارزش کالای وارداتی را کم تر اعلام کند مطابق ارزش کالا و تعرفه ها، جریمه می شود و کارشناسان آن را در خانه ی 46 فرم اظهار نامه یادداشت می کند.

در کل هزینه های گمرکی شامل: هزینه های بارگیری، تخلیه، مراقبت، انبارداری، ایکس ری، مهر و موم خدمات فوق العاده، توزیع کالا، پلمپ و … است.

جهت دریافت مشاوره و قیمت حمل با همکاران ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راه گشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662  - 09129439638

دفتر: 77-38768176-051