معنا و مفهوم کاپوتاژ چیست و چه کاربردی دارد...

کاپوتاژ چیست؟

به طور کلی به حمل و نقل از گمرک یک کشور به گمرکی دیگر در همان کشور کاپوتاژ گفته می شود. کاپوتاژ به طور معمول از طریق دریا یا رودخانه های مرزی و به وسیله کشتی و قایق های مرسوم انجام می شود. اما به تازگی حمل کالاها از راه های هوایی، خطوط ریلی و جاده ای در زمره مواردی که از آنها برای کاپوتاژ استفاده می شود نیز قرار گرفته است. کالاهایی که از راه دریا یا رودخانه به مناطق آزاد حمل می‌شوند، اگر برای استفاده در این مناطق باشند، شامل مقررات کاپوتاژ می‌شوند. اگر کالای کاپوتاژ مجددا وارد شود، نیازی به پرداخت عوارض گمرکی و همچنین پرداخت سود بازرگانی نخواهد داشت؛ ولی هزینه های گمرکی آن باید پرداخت شود. لازم به ذکر است که سواحل دریای خزر، حمل و نقل کالا به صورت کاپوتاژ را پشتیبانی نمیکند.

اظهارنامه کاپوتاژ

برای تنظیم اظهارنامه کالای کاپوتاژ به دو صورت عمل می شود. برای تنظیم این اظهارنامه میبایست تعداد، نوع بسته، وزن، نوع کالا، ارزش کالا، نام گمرک مقصد و مسیری که قرار است کالا طی کند بدون خط خوردگی ذکر شود.

مقررات حمل و نقل

تمام کالاهایی که صادرشدن آنها از کشور مجاز تلقی می شود را میتوان با رعایت مقررات مربوط به کران بری (کاپوتاژ) حمل نمود. کالاهایی که صادرات آنها ممنوع بوده و یا در زمره کالاهای مجاز مشروط قلمداد می شوند، با تعهد از گمرک انجام می شود.

در زمان هایی که اعتبار پروانه کاپوتاژ برای رسیدن به گمرگ مقصد منقضی شده باشد و تا ۳ماه پس از انقضا، صاحب کالا گواهینامه ورود به گمرک مقصد را ارائه نکند، حمل بار در حالت “به مقصد نرسیده” تلقی می شود.

مقررات کالای کاپوتاژ به مقصد نرسیده

اگر کالا مجاز باشد، مجوز خروجی برای آن صادر می شود. این درحالیست که اگر کاپوتاژ برای کالایی صادر شده باشد که ارسال آن ممنوع باشد، کالای مربوطه قاچاق محسوب می شود.

گمرک های مجاز برای تشریفات کاپوتاژ

برای بهره مندی از شرایط کاپوتاژ کالا میبایست فرایند گمرکی کالای مورد نظر را در گمرک هایی انجام دهید که برای فرایند کاپوتاژ مجاز هستند، لیست گمرک های مجاز تحت قالب آگهی هایی به صورت دوره ای توسط اداره کل گمرکات کشور اطلاع رسانی می شود. همچنین برخی از گمرکات نیز برای برخی کالاهای خاص امکان انجام کاپوتاژ را خواهند داشت که این اجازه نیز میبایست توسط اداره کل گمرکات کشوری به گمرک مربوطه داده شود.

شرایط کالای ارسالی

  • گمرک فقط مواردی را قبول خواهد کرد که تشخیص دهد کالای مربوطه میتواند به صورت کاپوتاژ طبق مقررات آیین نامه تا مقصد حمل شود.
  • کالای کاپوتاژ میبایست در زمانی که از گمرک مبدا تعیین می شود به گمرک مقصد برسد. این مدت زمان بر اساس وسیله نقلیه، مسافت، کیفیت مسیر و همچنین فصل سال تعیین می شود.
  • در صورتی که کالای مورد نظر در زمانی که توسط گمرک تعیین شده است به مقصد نرسد، به تشخیص رئیس گمرک جریمه می شود.
  • در صورتی که کالای مورد نظر از انواع کالاهایی باشد که صادرات قطعی آنها از کشور مشمول شرایط خاصی است، صاحب کالا یا نماینده او می بایست شرایط لازم را در صورت نرسیدن کالا به مقصد را از قبل مطابق با موارد مورد قبول گمرک تضمین یا تامین نماید.
  • کالاهایی که صادرات آنها ممنوع یا غیرمجاز است شرایط بسیار متفاوتی دارند و میبایست برای حمل آنها از اداره کل گمرک مجوزهای لازمه را دریافت نمود. صاحب کالای کابوتاژ میبایست مبلغ ۳برابر فوب کالا را به صورت سپرده به گمرک سپرده و رسید آنرا دریافت نماید.
  • صاحب کالا میبایست پروانه ارسال را در تمام طول مدت حمل همراه محموله به همراه داشته باشد و محموله مذکور را از مسیرهای مجاز خارج نکند.
  • اگر در طی مسیر حادثه و صانحه ای رخ داد که موجب تاخیر در رسیدن بار به مقصد شد، میبایست با ذکر دلایل موجه درخواست تمدید پروانه کاپوتاژ و افزایش زمان را ارائه نمود. گمرک مبدا در صورتی که درخواست افزایش زمان، قبل از اتمام زمان اولیه صادر شده باشد در صورت موجه بودن دلایل میتواند زمان رسیدن کالای کاپوتاژ به مقصد را تمدید کند. در صورتی که درخواست پس از انقضای پروانه ثبت شده باشد و یا دلایل از دید گمرک توجیه لازمه را نداشته باشد، حداقل جریمه ها برای کالا و صاحب آن در نظر گرفته می شود.
  • در صورتی که درخواست تمدید زمان برای کالاهایی که صدور آنها ممنوع بوده و یا دارای شرایط خاصی است پس از انقضا صادر شود، اداره کل گمرک ضمن موافقت با تمدید، میزان جریمه انتظامی که باید گرفته شود را تعیین می کند.

تغییر مقصد کالای کاپوتاژی

برای کالاهای مجاز این امکان وجود دارد که حتی پس از صدور پروانه ارسال، به درخواست صاحب کالا، مقصد نهایی کالای کاپوتاژ اصلاح شود و گمرک مبدا این کار را انجام خواهد داد.

معاینه و ارزیابی کالا

پس از آنکه اظهارنامه کاپوتاژ را به گمرک مورد نظر تسلیم کردید، گمرک مربوطه به معاینه و رسیدگی و ارزیابی کالا و تطبیق مشخصات مشهود با مندرجات اظهارنامه تسلیمی اقدام میکند. پس از پایان عملیات ارزیابی و صدور پروانه کاپوتاژ در سه نسخه، به هر یک از بسته های موضوع پروانه کاپوتاژ پس از نخ کشی، پلمپ گمرک الصاق می شود و در دو نسخه از پروانه کابوتاژ در اختیار صاحب کالا قرار میگیرد.

باتوجه به اینکه کاپوتاژ کالا شرایط و قوانین و مقررات خاص خود را دارد، بسیاری از افراد ترجیح میدهند تا بجای اینکه خود وارد چرخه کاپوتاژ کالا شوند، این امر را بر عهده شرکت ها و مجموعه هایی قرار دهند که تجربه بیشتری در این خصوص دارند، در این خصوص شما نیز این امکان را خواهید داشت تا کلیه فرایند کاپوتاژ کالا خود را به راه گشاکالا بار بسپارید.

برای اطلاع دقیق در خصوص کاپوتاژ کالا تنها کافی است با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051