در حمل و نقل بین المللی گاباری چیست؟

بررسی معنا و مفهوم گاباری

امروزه در صنعت ترانزیت و حمل و نقل شاهد مفاهیم مختلفی هستیم که هر یک از این مفاهیم بیانگر موضوع خاصی بوده و اهمیت بسیار زیادی دارد. در همین راستا افرادی که در حوزه حمل و نقل فعالیت دارند، یکی از سوالات مهمی که همواره مطرح می کنند این است که گاباری چیست و این کلمه به چه معنایی اشاره دارد؟

یکی از مهم ترین مواردی که پیش از بررسی معنا و مفهوم گاباری باید به آن توجه داشته باشید که هر وسیله نقلیه دارای ابعاد خاصی بوده و اندازه مشخصی دارد. حال می خواهد این وسیله نقلیه یک قطار باری باشد یا یک قطار مسافربری و یا یک کامیون ها و ... .

نکته مهم این است که در حین حرکت هر یک از این وسایل نقلیه باید به ابعاد آن ها توجه بسیار زیادی داشته  باشد. در واقع به منظور حرکت و سکون هر یک از این وسایل نقلیه لازم است تا فضای مناسبی در نظر گرفته شود و این فضا باید متناسب با ابعاد وسایل باشد و با آن ها هماهنگی داشته باشد.

به منظور پاسخ به این سوال که گاباری چیست گفت در واقع گاباری به فضای مورد نیاز برای قرار گیری وسایل گفته می شود. فضای مورد نیاز که برای حرکت، توقف، بار زدن، حمل بار، عبور از زیر گذر ها و پل ها و… باید به آن توجه شود و رعایت آن الزامی است را گاباری می گویند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که عبارت گاباری تاریخچه طولانی نداشته و پس از آن که حمل و نقل به شکل مدرن و صنعتی رشد پیدا کرد، شاهد اضافه شدن این لغت به لغت نامه های مربوط به حمل و نقل بودیم.

این اصطلاح به حد مجاز و فضایی گفته می شود که برای حرکت انواع وسایل نقلیه باید مشخص شود. همچنین نکته مهم این است که خود کلمه گاباری ریشه فرانسوی داشته و معنی آن محدوده است.

مسئله دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که گاباری یا حد مجاز به دو صورت استاتیک و دینامیکی در نظر گرفته می شود. گاباری استاتیک به فضای مورد نیاز برای سکونت وسایل نقلیه گفته می شود و به فضای مورد نیاز برای حرکت وسایل نقلیه نیز گاباری دینامیکی گفته می شود.مزایای و اهمیت توجه به گاباری

پس از این که شما را با گاباری آشنا کرده و بیان کردیم که گاباری چیست، ممکن است این سوال بسیار مهم برای شما مطرح شود که چرا باید گاباری را رعایت کرد و توجه به این مسئله بسیار مهم چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟

به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم می توان به موارد گوناگون اشاره کرد چرا که رعایت گاباری می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد. 

به منظور بررسی این مسئله اگر بخواهیم شما را با مزایا گاباری آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش امنیت در حمل و نقل

بدون هیچ شک و تردیدی یکی از مهم ترین مزایای رعایت گاباری بالا رفتن امنیت در حمل و نقل و ترانزیت کالا است. فارغ از این که از چه وسیله نقلیه به منظور حمل و نقل استفاده می کنید، رعایت گاباری یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

اگر بخواهم مثالی در این زمینه بزنیم باید گفت که اگر یک تونل بدون توجه به گاباری ساخته شود، ممکن است قطاری که قصد عبور از آن را دارد با ارتفاع تونل همگام نباشد و همین مسئله باعث برخورد قطار با سقف تونل خواهد شد.

این مسئله می تواند یک حادثه را به وجود بیاورد. نکته مهم این است که توجه و رعایت گاباری فارغ از نوع وسیله نقلیه بوده و یک مفهوم کلی است که در صنعت حمل و نقل باید توجه داشته باشید.

در واقع باید یک استاندارد مشخص برای هر یک از وسایل حمل و نقل در نظر گرفته شود. این مسئله باعث می شود تا فرآیندهای مختلف جابجایی و سکون وسایل حمل و نقل با امنیت فوق العاده ای انجام شده و خطرات احتمالی به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

  • جلوگیری از اختلال در سیستم حمل و نقل

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر به گاباری توجه نشود این مسئله می تواند باعث ایجاد اختلال در سیستم حمل و نقل شود. به عنوان مثال اگر یک کامیون در هنگام عبور از زیر یک پل گیر کند این مسئله می تواند کل سیستم حمل و نقل عمومی را با مشکل مواجه کند و همین مسئله باعث اختلال در سیستم حمل و نقل خواهد شد.

با مشخص شدن حدود و محدوده مجاز برای وسایل نقلیه یا همان رعایت گاباری می توان این اختلالات را به طرز چشمگیری کاهش داد و علاوه بر بالا بردن امنیت سیستم حمل و نقل به روند بهینه آن کمک کرد.

گاباری چگونه مشخص می شود؟

یکی از سوالات مهمی که افراد مطرح می کنند این است که گاباری بر چه اساسی مشخص می شود. به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که امروزه شاهد دستورالعمل های مختلفی به منظور مشخص کردن گاباری به شکل بین المللی هستیم.

در واقع تمامی کشورها تلاش کردند تا یک محدوده مشخص برای حرکت و سکون وسایل نقلیه را به عنوان گاباری در نظر بگیرند. این مسئله باعث شده تا فارغ از نوع و مدل وسیله نقلیه و فارغ از مبدا و مقصد این وسایل شاهد آن باشیم که تجهیزات و وسایل حمل و نقل بتوانند به راحتی اقدام به جابجایی، حرکت و یا سکون در بخش ها مختلف کرده و به هیچ عنوان با مشکلات گوناگونی که مربوط به اندازه و حدود آن ها است، مواجه نشوند.

فارغ از این که امروزه شاهد رعایت استانداردهای مختلفی برای ساخت سازه های گوناگون با توجه به مفهوم گاباری برای هر یک از وسایل نقلیه هستیم، شرکت های فعال در حوزه تولید تجهیزات حمل و نقل و وسایل نقلیه موظف هستند تا به گاباری توجه داشته باشند و با رعایت آن اقدام به تولید وسایل نقلیه مختلف کنند.

توجه به نکات گفته شده در این مطلب دید کاملی به شما در رابطه با مفهوم گاباری داده و شما پس از مطالعه این موارد می توانید به بهترین شکل ممکن به این سوال بسیار مهم پاسخ دهید که گاباری چیست و رعایت آن چه مزایایی برای سیستم حمل و نقل دارد.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662-09129439638

دفتر: 77-38768176-051