اگر شما قصد دارید کالای خود را به خارج از کشور صادر کنید یا دستگاهی را برای خط تولید کارخانه خود از کشورهای خارجی تهیه کنید، باید برای انتقال کالای خود یک یا چند کانتینر اجاره کنید. شرکت‌های حمل و نقل که به وسیله‌ی کشتی محصولات مختلفی را بین کشورها جابه‌جا می‌کنند، معمولا کانتیرها را با زمان معینی به شرکت‌ها یا مالکین بار اجاره می‌دهند. اگر شما در مدت زمان تعهیین شده کانتینر را به شرکت‌های حمل و نقل دریایی تحویل ندهید باید مبلغی را به عنوان جریمه به آنها بپردازید که به آن دموراژ (Demurrage) گفته می‌شود.

درواقع دموراژ جریمه دیرکرد عودت کانتینر است که توسط صاحب کالا باید پرداخت شود. به عبارت ساده ‌تر دموراژ، هزینه حق توقف کانتینر است که با توجه به ماندگاری کالا در گمرک افزایش می‌یابد. در دموراژ تمامی هزینه ها در قرارداد قید شده و به صورت روز شمار محاسبه می شود. هزینه ‌های دیرکرد در هر کشور و شرکت کشتیرانی قیمت متفاوتی دارد.

فری تایم

زمانی که قصد دارید تا کانتینری را از شرکت کشتیرانی اجاره کنید، در هنگام عقد قرارداد زمان مشخصی با نام فری تایم (Free Time) توسط شرکت کشتیرانی تعیین می‌شود. شرکت کشتیرانی در قرارداد شما تعیین می‌کند که چه مدتی می‌توانید کانتینر را بدون پرداخت جریمه دیرکرد در اختیار داشته باشید. به این مدت زمان مشخص شده فری تایم گفته می‌شود. معمولا شرکت‌های کشتیرانی دو زمان مختلفی را به عنوان فری تایم برای شما در نظر می‌گیرند. فری تایم در مبدا زمانی است که کانتینر خالی را از محوطه کانتینرها به شما تحویل می‌دهند و تا موقعی که کانتینر پر را تحویل دهید محسوب می‌شود. فری تایم در مقصد، از زمانی که کانتینر پر را تحویل می‌گیرید و تا زمان انتقال کانتینر خالی به محوطه کانتینرها محاسبه می‌شود.

هزینه‌ دموراژ

تمام هزینه‌های که ممکن است به عنوان دموراژ بپردازید در قرارداد شما ذکر شده است. هزینه دموراژ کانتینرهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. ابعاد کانتینر و نوع آن در مقدار هزینه دموراژ تاثیرگذار است، برای مثال کانتینرهای یخچال‌دار سایز بزرگ دارای هزینه دموراژ بیشتری هستند. هزینه دموراژ به صورت روز شمار محاسابه می‌شود و در هر شرکت کشتیرانی متفاوت است. به محض اینکه مدت زمان فری تایم شما به پایان برسد، محاسبه دموراژ برای شما آغاز خواهد شد.

دلایل زیاد شدن هزینه دموراژ

افزایش هزینه دموراژ برای صاحبین کالا دلایل مختلفی دارد. در بعضی از مواقع افرادی که اقدام به صادرات و واردات کالا می‌کنند از زمان مورد نیاز ترخیص کالا مطلع نیستند، به همین خاطر نمی‌توانند کانتینر را به موقع تحویل شرکت کشتیرانی دهند. در برخی از مواقع ممکن است که صاحب کالا از لحاظ مالی امکان ترخیص کالا را نداشته باشد و مجبور شود مدتی کانتینر را در اختیار نگهدارد تا پول لازم برای ترخیص کالای خود را فراهم کند. اختلافاتی که ممکن است بین شرکت‌های کشتیرانی و صاحبین کالا ایجاد شود هم ممکن است هزینه دموراژ را افزایش دهد. بازرسی کانتینرها توسط افراد مختلف در گمرک نیز ‌می‌تواند مدت زمان ترخیص کالا را افزایش دهد.

چگونه مبلغ کمتری را به عنوان دموراژ بپردازیم؟

برای اینکه هنگام انجام فرایند صادرات و واردات هزینه کمتری را به عنوان دموراژ پرداخت کنید، نکاتی را باید در نظر بگیرید. اگر این امکان را می‌دهید که صادرات و ترخیص کالا شما در کشور مقصد با تاخیر همراه است، کانتینری را اجاره کنید که مدت زمان فیری تایم بیشتری دارد. در هنگام انجام مراحل واردات کالای خود بارنامه را بررسی کنید تا قبل از حرکت کشتی مطمئن شوید تعرفه خاصی در آن ذکر نشده است. همیشه سعی کنید که قبل از رسیدن محموله خود مراحل ترخیص کالا را آغاز کنید تا هنگام رسیدن کشتی زمان زیادی را از شما نگیرد. پس از دریافت محموله و ترخیص کالا فورا کانتینر را تحویل دهید و مطمئن شوید زمان تحویل به درستی ثبت شده است.

محاسبه زمان رسیدن کشتی در دموراژ

معمولا کاپیتان کشتی‌ها موظف‌اند تا رسیدن خود را در بازه‌های زمانی معین اعلام کنند. با انجام این کار گیرندگان کالا می‌توانند امور گمرکی و ترخیص کالا را زودتر انجام دهند و با هماهنگی مسئولین بندر عملیات تخلیه بار را انجام دهند. اعلامیه‌های وضعیت کشتی 4 روز قبل از رسیدن به مقصد در بازه‌های مختلف ارسال می‌شود. بعضی از شرکت‌های کشتیرانی از زمان رسیدن کشتی به بندر زمان فیری تایم را محاسبه می‌کنند، به همین خاطر با وقوع شرایط زیر کشتی رسیده به مقصد محسوب می‌شود:

  • کاپیتان کشتی زمانی باید اعلامیه رسیدن به مقصد را اعلام کند که وارد محدوده بندر شده باشد.
  • کشتی باید کاملا آماده تخلیه بار باشد.
  • آمادگی نهایی باید در زمان مناسب اعلام شود.

زمان‌هایی که به آن دموراژ تعلق نمی‌گیرد

در تعیین مدت زمان دموراژ، عوامل زیادی هستند که محاسبه نمی‌شوند. این موارد با اسامی مختلفی داخل قرارداد شما با شرکت کشتیرانی قرار گرفته است. در موارد زیر نیاز نیست هزینه‌ای بابت دموراژ بپردازید.

  • WEATHER WORKINGDAY OF 24 CONSEQUTVE HOURS: زمان 24 ساعت کاری ممتد در هوای مناسب به این معناست که اگر در هنگام تخلیه بار در روزکاری وضعیت جوی نامناسب بود، شامل محاسبه دموراژ برای شما نمی‌شود.
  • FHEX & SHEX: این دو عبارت بیانگر این هستند که روزهای تعطیل در مدت زمان محاسبه دموراژ به شمار نمی‌آیند.
  • IF USES ACTUAL TIME USED TO COUNT : این عبارت به این معناست که اگر در روزهای تعطیل از کانتینر استفاده کنید، تنها ساعاتی از روز در دموراژ محاسبه می‌شود.

تخلیه با روش استریپ و کاهش هزینه دموراژ

زمانی که قصد دارید هزینه‌های خود را در هنگام صادرات و واردات کالا کاهش دهید و مبلغی را به عنوان دموراژ پرداخت نکنید، می‌توانید از تخلیه بار استریپ استفاده کنید. در این روش تخلیه بار هنگامی که کانتینر پر را تحویل می‌گیرید؛ محموله درون کانتینتر به طور مستقیم درون کامیون بارگیری می‌شود. با انجام این کار در همان لحظه می‌توانید کانتینر را به شرکت کشتیرانی تحویل دهید.

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662- 09129439638- 09383824263

دفتر: 77-38768176-051