HS Code مخفف Harmonized System و به معنای سیستم هماهنگ کننده است. یک سیستم استاندارد بین المللی کدگذاری و توصیف هارمونیزه  ۸ یا ۱۰ رقمی کالا که از نام ها و اعداد برای طبقه بندی محصولات معاملاتی تشکیل شده است.

کد بین المللی کالا مشخص کننده بسیاری از جزئیات کالا می باشد که در بازارهای جهانی خریداران و فروشندگان کالا در فاکتورهای فروش خود ثبت می کنند.

HS Code  یک سامانه ی بین المللی است که توسط WTO به اجرا درآمده است.

در این سامانه تمام کالا بر اساس یک کد ۸ یا ۱۰ رقمی در کشور ها طبقه بندی شده که ۴ یا ۶ رقم اول بین کشور های عضو مشترک است و ۲ یا ۴ رقم بعدی بر اساس فضای طبقه بندی کالای ها کشور متفاوت می تواند باشد .

تجارت بین الملل از طریق صادرات و واردات کالاها و خدمات، از کشوری به کشور دیگر، امروزه به عنوان موضوعی حیاتی میان کشورهای عضو جامعه بین الملل، اهمیت وافری یافته است؛ به نحوی که اکثر کشورها، قوانین تنظیم و یا محدود کننده ای را در این حوزه، به تصویب رسانیده اند؛ با این حال در نظر گرفتن ساز و کارهایی در جهت تنظیم قوانین یکسان و مشابهی که برای اکثریت کشورها قابل استفاده باشد نیز، مد نظر قرار گرفته است .

در همین راستا، تدوین ضوابطی در خصوص تعیین کد بین المللی برای کالاها که امروزه تحت عنوان اچ اس کد یا HS CODEشناخته می شود، در دستور کار قرار گرفته است که برای یکسان سازی و طبقه بندی کلیه محصولات، مورد استفاده قرار گرفته و در واقع، با استفاده از این کد، می توان انواع کالاها را کد گذاری و شناسایی نمود. لذا آشنایی با اچ اس کد و نحوه دریافت آن، برای کلیه افرادی که قصد انجام عملیات گمرکی را دارند، پر اهمیت و پر فایده می باشد.

کاربرد  HS CODE

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ کشور جهان  از این سیستم در موارد زیر استفاده می کنند:

کنترل و رصد بهینه واردات و صادرات، رصد مالیات، سیاستگذاری های تجاری، آمار حمل و نقل، کنترل و رصد سهمیه ها، قیمت ها، آمار تردد وسایل نقلیه، تحقیقات و پژوهش های اقتصادی.

کلیه کالاها با استفاده از ”قواعد عمومی تفسیر سیستم هماهنگ شده ”( GRI ) طبقه بندی می شوند.

در کاربردHS Codes ، شش قاعده کلی به ترتیب رعایت می شود:

  • قاعده اول: طبقه بندی محصولات (چهار رقم اول بر اساس عنوان، قسمت و فصل)
  • قاعده دوم: طبقه بندی کالا های منفصله و مخلوط.
  • قاعده سوم: طبقه بندی محصولاتی که در دو عنوان مختلف قرار می گیرند.
  • قاعده چهارم: طبقه بنده محصولاتی که در طبقه بندی ۱، ۲و ۳قرار نمی گیرند.
  • قاعده پنجم: طبقه بندی بسته بندی ها
  • قاعده ششم: طبقه بندی محصولات بر اساس شماره های فرعی با استناد به شماره های فرعی، قسمت و فصل مربوط.

نحوه استفاده از  HS Code

دو رقم اول بیانگر فصل تعرفه است. دو رقم دوم نشانه شماره اصلی است. دو رقم سوم شماره فرعی را نشان می دهدو دو رقم آخر شامل تقسیم بندی داخلی و جزئیات بیشتر است. در زیر نمونه ای از یک HS Code  تفسیر می شود. در این مثال از تعرفه ۸۷۰۵۱۰۱۰ استفاده می کنیم:همچنین در تصویر زیر کد تعرفه گمرکی ۸۷۰۱۹۵۱۰ که به تراکتورهای باغی کمر شکن اختصاص یافته است را مورد بررسی قرار داده ایم:

در ادامه چند نمونه دیگر از کالاها با کد بین المللی کالا جهت آشنایی بیشتر مورد بررسی قرار میگیرد:

برای آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662- 09129439638- 09383824263

دفتر: 77-38768176-051