هرسال به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) جشنی برپا می‌شود که به آن کریسمس می‌گویند. همانطور که به احتمال زیاد می‌دانید حضرت عیسی هسته‌ی مرکزی دین مسیحیت است و اهمیت زیادی برای پیروان این دین دارد. همه ساله در کشورهایی که دین رسمی آنها مسیحیت است کریسمس به صورتی بسیار گسترده برپا می‌شود و همه در آن به میمنت به دنیا آمدن حضرت مسیح جشن می‌گیرند و پایکوبی می‌کنند.

کریسمس 12 روز به طول می‌انجامد و روز اول آن نیز 25 ماه دسامبر مصادف با 4 دی ماه، کریسمس سال 2021 (آغاز سال 2022) نیز همین تاریخ است. این جشن هم مراسمی مذهبی و هم فرهنگی به حساب می‌آید به همین خاطر همواره مردم حضور پررنگی در آن به عمل می‌آورند که در بخش‌های بعدی بیشتر به مراسمی که در کریسمس انجام می‌دهند، خواهیم پرداخت.
توجه داشته باشید که از دیدگاه مسیحیان حضرت عیسی (ع) پسر خدا است به همین خاطر تاریخ تولد وی امر مهمی تلقی می‌شود. دانشمندان و پژوهشگران بر سر تاریخ دقیق تولد او اختلاف نظر دارند و برخی هم معتقد هستند که تاریخ تولد وی مشخص نیست.

در حال حاضر عقیده بر این است که دانشمندان بر روی تاریخ 25 دسامبر به توافق رسیدند و آن را به عنوان آغاز کریسمس تعیین کردند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا 25 دسامبر؟ یکی از مهم‌ترین نظریه‌ها این است که در این تاریخ طول مدت تابیدن نور آفتاب در نیم کره‌ی شمالی بیشتر می‌شود و از آنجایی که لقب حضرت عیسی (ع) نیز "نور جهان" است، 25 دسامبر را انتخاب کردند.
از سده‌ی بیستم میلادی تاکنون کریسمس دیگر تنها یک جشن مذهبی نیست زیرا بسیاری از پیروان ادیان دیگر که در کشورهای مسیحی نشین زندگی ‌می‌کنند نیز کریسمس را با هم‌وطنانشان جشن می‌گیرند و شاید بتوان گفت که حالا این جشن بین‌المللی است و اغلب افراد علاقه‌مند به شرکت در آن هستند. در اینجا باید بیان کرد که برخی معتقد هستند که کریسمس ریشه دروغی دارد و با وجود این که می تواند ادعایی درست باشد اما حالا بهانه ای برای شادی و گردهم آمدن خانواده هاست.

مهم ترین سمبل های کریسمس

اگر توجه داشته باشید، در تمامی جشن‌های کریسمس از اشیا و سمبل‌های خاصی استفاده می‌کنند درست مانند ایرانیان که برای جشن نوروز از سمبل‌های خاصی چون سفره‌ی هفت سین استفاده می‌نمایند. در اینجا به صورت خلاصه مهمترین سمبل‌های کریسمس را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

فرشته در کریسمس

اگر با دقت به تزئینات کریسمسی توجه کنید، متوجه خواهید شد که در گوشه و کنار آن مجسمه‌ها یا عروسک‌های کوچکی از فرشته‌ها ANGELS موجود هستند. فرشته‌ها در کریسمس نماد پیام‌رسان یا رسولان هستند. در حقیقت منظور این است که فرشتگان و رسولان خبر به دنیا آمدن حضرت مسیح را می‌دهند؛ بنابراین یکی از اشیایی که برای تزیین نوک درخت کریسمس استفاده می‌شود نیز عروسک یا مجسمه‌ی کوچکی از یک فرشته است.

شاید تصور کنید که فرشته با بکگراند کریسمس همخوانی زیادی دارد، موجودات زیبا و جذابی که با مهربانی روی درختان می نشینند و دعا می خوانند و از ورود مسیح خوشحال هستند؛ اما باید بدانید که در طول تاریخ همیشه عقاید اینگونه نبوده است. بر اساس روایتی قدیمی یک فرشته تنها 185000 سرباز را در طول شب به فرمان خداوند کشت! اگر این موضوع برای شما وحشتناک است از این نظر به آن نگاه کنید که قدرت فرشتگان برای مومنان خبری بسیار خوب محسوب می شود و اگر اهل مرور تاریخ باشید می دانید که فرشتگان در بازه های زمانی مختلف به عنوان موجوداتی بسیار قدرتمند شناخته می شدند.

چند اشاره در کتاب مقدس مسیحیان وجود دارد که بر اساس آن فرشتگان وظایفی در قبال ملل، کلیساها و طبیعت بر عهده دارند، یا یکجا از فرشته مسئول آنها صحبت شده است. بر اساس توصیف کتاب مقدس فرشتگان لباس‌های سفید می‌پوشند، مانند برق می‌درخشند و کتانی تمیز و درخشان با ارسی‌های طلایی دور سینه‌شان پوشیده‌اند. تنها دسته‌های فرشتگانی که به وضوح به عنوان بال‌دار توصیف شده‌اند، سرافیم‌ها و چریبوم‌ها هستند که به نظر می‌رسد از تاج و تخت خدا محافظت می‌کنند یا در آن حضور دارند. در ذهن عموم انسان ها فرشتگان بال دار هستند شاید این تصور به خاطر ملموس شدن سرعت حرکت فرشته ها در ذهن ماست در غیر این صورت بر اساس کتاب مقدس مسیحیان همه فرشتگان بالدار نیستند.

با این حال، از بین تمام ظواهر فرشته ثبت شده در کتاب مقدس، جذاب ترین آنها ممکن است معمولی ترین باشد! آنقدر معمولی که انسان ها حتی متوجه نمی شوند فرشته ای را دیده اند. کتاب عبرانیان می‌گوید: "پذیرایی از غریبه‌ها را فراموش نکنید، زیرا با این کار برخی از مردم بدون اینکه بدانند فرشتگان را پذیرایی کرده‌اند."

زنگوله در کریسمس

زنگوله‌ها از دیرباز ارتباطی نزدیک با کلیساها در دین مسیحیت داشته‌اند. همین حالا هم در اغلب کلیساها در سراسر دنیا هر یکشنبه ناقوس‌ها به صدا درمی‌آیند. البته بد نیست بدانید که پیش از حضور زنگوله‌ها در دین مسیحیت، این زنگ‌ها متعلق به یهودیان بود و در دین آنها استفاده می‌شد اما رفته رفته به یکی از ارکان مهم در مسیحیت تبدیل شد. بر اساس عقیده ای دیگر در ابتدا از زنگ ها برای ترساندن ارواح شیطانی استفاده می شد و اغلب از آن هنگام شب استفاده می کردند ولی حالا برای خبر دادن از یک واقعه مهم از ان استفاده می شود برای مثال پیوند خوردن زن و مرد با ازدواج یا آغاز زمستان یا مسائلی از این دست.

آب نبات در کریسمس

آب نبات‌ها هم نقشی پررنگ در کریسمس دارند و شاید جالب باشد که بدانید در طی این تعطیلات مصرف آب نبات‌ها در آمریکا دو برابر مصرف سالانه‌ی آن می‌شود. واقعیت این است که دلیل اصلی استفاده از شکلات‌ها و شیرینی‌ها و آب نبات‌ها در کریسمس به درستی مشخص نیست اما دو نظریه‌ی معتبرتر در این زمینه وجود دارد یکی این که به مناسبت تولد حضرت مسیح آب نبات پخش می‌شود تا نشان دهنده‌ی شادی باشد. نظریه‌ی دوم این است که در گذشته در کشورهایی که این دین رواج داشت، نیشکر به وفور کشت و برداشت می‌شد به همین خاطر تصمیم گرفتند تا در جشن‌هایشان از آب نبات‌ها استفاده کنند.

درخت کریسمس

بی‌تردید یکی از مهمترین نمادهای کریسمس درخت آن است، درختی سرسبز و پر از تزئینات براق و دیدنی. عموم مردم تصور می‌کنند که ارتباطی مستقیم بین درخت کریسمس و بت‌پرستی در گذشته وجود دارد اما به هیچ‌وجه اینطور نیست و ادعاهای متعددی درباره‌ی چرایی وجود درخت کریسمس وجود دارد که در هیچ‌یک از آنها حرفی از پرستیدن بت وجود ندارد. باهم برخی از آنها را در ادامه مرور می‌کنیم.

داستان اول: اولین نظریه درباره‌ی چرایی وجود درخت کریسمس به Saint Boniface بازمی‌گردد. او یکی از قدیسان مسیحی بود. براساس این داستان روزی وی به شهری کوچک می‌رود و متوجه می‌شود که مردم آن دیار درخت بلوطی را به عنوان خدایشان می‌پرستند و عقیده دارند که خدا در آن درخت است. قدیس داستان می‌دانست که اگر بخواهد به مردم آن منطقه بگوید که خدای آنها دروغین است باید با همه‌ی مردم شهر بجنگد بنابراین تصمیم گرفت که درخت را قطع کند تا آنها ببینند که داخل درخت خدایی وجود ندارد. همانطور که پیش‌بینی می‌شد مردم به مخالفت با او پرداختند اما طی ماجراهای متعدد بالاخره درخت بلوط قطع شد. مردم با چشمان خود دیدند که درخت بلوط قطع و خرد شد و هیچ اتفاق بدی هم رخ نداد. Saint Boniface پس از این ماجرا برای احترام به مردم اهالی و زنده نگهداشتن این داستان، درخت را نماد دین مسیحیت قرار داد.

داستان دوم: نظریه‌ی دوم درخت کریسمس را مرتبط با نمایشی می‌داند که در آلمان برگزار می‌شد. در این نمایش که "بهشت" نام داشت ماجرای خوردن سیب توسط آدم و بیرون رانده شدن او از بهشت به تصویر کشیده شده بود. در آن نمایش درختان با سیب تزئین شده بودند و همه می‎‌دانیم که ماجرای آدم و خوردن سیب اهمیت زیادی در دین مسیحیت دارد بنابراین از آن پس مسیحیان درختانی را با سیب تزئین کردند و آن را نماد کریسمس دانستند.

داستان سوم: سومین اعتقادی که درباره‌ی چگونگی به وجود آمدن درخت کریسمس وجود دارد به مارتین لوتر بازمی‌گردد او یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های دین مسیحیت است و در نهضت پروتستان نقشی اساسی داشت. ماجرا از این قرار است که روزی مارتین لوتر در نزدیکی خانه‌ی خود صحنه‌ی بسیار زیبایی دید، در آن صحنه برف می‌بارید و کمی نور نیز می‌تابید که سبب درخشش بیشتر برف‌ها می‌شد. بعد از دیدن این صحنه مارتین لوتر تلاش کرد که دوباره صحنه‌ای شبیه به آن بسازد به همین خاطر درختانی را در آن مکان قرار داد و آن‌ها را تزئین کرد تا درخششی زیبا به محیط ببخشند.

کبوتر در کریسمس

کبوتران سفیدرنگ سالهاست که به عنوان نمادی برای صلح شناخته می‌شوند. در کریسمس نیز کبوتران به چشم می‌خورند که نشان می‌دهند، حضرت مسیح آمد تا صلح و دوستی را میان انسان‌ها و خداوند برقرار کند.

هدایا در کریسمس

یکی از مهم‌ترین رسوماتی که در کریسمس وجود دارد، دادن و گرفتن کادو است. این رسم به این دلیل به وجود آمد که نشان بدهد هر کادویی به نوبه‌ی خود خوب و با ارزش است و حالا خداوند هدیه‌ای بسیار ارزنده به مردم جهان داده که آن چیزی نیست جز تولد حضرت مسیح (ع).

سایر نمادهای کریسمس

جالب است بدانید که طی سال‌های مختلف، نمادهای دیگری هم به جشن کریسمس اضافه شدند به همین خاطر با وجود این که تا اینجا چند نماد کریسمس را به شما عزیزان معرفی کردیم اما بازهم سمبل‌های دیگری در کریسمس استفاده می‌شود که در این قسمت به صورت خلاصه آنها را بیان می‌کنیم:

دانه‌های برف: نماد پایان زمستان و آغاز بهار

ستاره: نماد رخ دادن معجزه

سه مرد عاقل: نماد پیشگویان آمدن حضرت عیسی (ع)

حلقه‌ی گل: نماد گردش زمین به دور خورشید

چوپان: نماد مردم گذشته

فرا رسیدن کریسمس و میلاد حضرت مسیح (ع) را به همه هموطنان مسیحی کشورمان و همچنین به کل مسیحیان جهان تبریک میگوییم.

برای مشاوره و آگاهی از امور مربوط به حمل و نقل کالاهایتان با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی راهگشاکالا تماس بگیرید.

همراه و واتساپ: 09155139662- 09383824263- 09129439638

دفتر: 77-38768176-051