حمل بار فله Break Bulk یک مفهوم و روشی است که در حمل و نقل بین المللی باید با آن آشنا شد. افرادی که در حوزه تجارت بین‌المللی فعالیت می‌کنند، قطعاً به خوبی با مفاهیم و اصطلاحاتی این چنینی آشنایی دارند. اما تمامی افراد تازه وارد به دنیای تجارت بین‌المللی نیز حتماً باید با تک تک این مفاهیم، روش‌ها و گام‌های مهم واردات و صادرات به ویژه مرحله حساس حمل و نقل آشنایی داشته باشند. به دلیل حساسیت تمامی روش‌ها به ویژه حمل و نقل، سایت راه گشا کالا در ادامه توضیحات مفیدتری در رابطه با این روش ارائه می‌دهد. 


مطالب مرتبط:

حمل و نقل هوایی
حمل و نقل جاده ای
حمل و نقل ریلی


حمل بار فله Break Bulk

در دنیای مدرن امروزه برای تامین نیاز بازار از روش واردات و صادرات استفاده می‌شود. اما برای تجارت بین‌المللی و انتقال محموله نیز روش‌های مختلفی وجود دارد. همیشه هم محصول مورد نظر در بسته‌بندی‌های شیک و مرتب و با وزن مشخصی حمل و نقل نمی‌شوند: بلکه به صورت فله‌ای نیز می‌توان محصولی را وارد یا صادر کرد. حمل بار فله Break Bulk همان حمل و نقل بار کانتینری است. امروزه روش‌های بین‌المللی متعددی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند و حمل و نقل به این این روش تنها برای بارهایی است که به صورت فله‌ای هستند. معمولاً بخشی از این تجارت به محموله‌های خشکی نظیر گچ، آهک، گندم، جو، سنگ آهن، غلات و غیره اختصاص می‌یابد که مستقیماً از انبار کشتی بارگیری می‌شوند. همانطور که از نام این نوع حمل بار مشخص است تنها برای بار فله استفاده می‌شود که نیازی به بسته‌بندی برای آن نیست.

انواع مختلفی از بارها نیز در دسته‌بندی محصولات فله‌ای قرار می‌گیرند که معمولاً محصولات ساختمانی نمونه از آنها هستند. امروزه حتی بسیاری از اقلام خوراکی و پوشاک نیز به صورت فله‌ای حمل و نقل می‌شوند.

حمل بار BREAK BULK

انواع  حمل بار فله Break Bulk

• حمل بار فله Break Bulk به روش جاده‌ای یکی از انواع روش‌های مقرون به صرفه بر است. بر اساس وزن و حجم بار توسط وسایل نقلیه مختلف حمل کننده و از طریق جاده محموله مورد نظر انتقال داده می‌شود. معمولا برای محموله‌هایی با وزن ۲۰۰ کیلو تا ۲ تن از نیسان استفاده می‌کنند اما محموله‌های بین دو تا ۶ تن توسط کامیونت و خاور و بیشتر از این بار نیز توسط تریلرها، کامیون‌های تک محور، جفت محور و غیره خواهد بود. بار‌هایی که حمل و نقل آنها بسیار دشوار است توسط کمپرسی جابجا می‌شوند که شامل آهن، میلگرد و غیره هستند.

• حمل بار فله Break Bulk ریلی به عنوان روش‌های قدیمی است که حتی امروزه نیز از آن استفاده می‌شود. با وجود لوکوموتیوهای بسیار قدرتمند در قطارهای پیشرفته امروزی، می‌توانند بارهای فله‌ای بسیار سنگین را در سریع‌ترین زمان ممکن حمل و نقل کنند. البته حمل بار به این روش دارای امنیت بیشتری است و هزینه‌های کمتری نیز دارد.

• روش دریایی یک روش دیگر حمل بار فله‌ای است.‌ این روش نیز سال‌های بسیار زیادیست که برای تجارت بین‌المللی استفاده می‌شود. برای حمل بار فله به روش آبی نیز از کشتی‌های باری مخصوص استفاده می‌کنند که قابلیت حمل و نقل هزاران تن محموله به نقاط مختلف جهان را دارند.  در این روش از کشتی های مخصوص حمل بار فله ای استفاده می‌کنند. البته این کشتی‌ها برای حمل بار خشک و حمل بار مایع دارای انواع مختلف و با شرایط متفاوت هستند. معمولاً حمل بار فله مخصوص مایع شامل: کشتی های مخصوص برای حمل نفت خام، گاز، مایع و مواد شیمیایی می‌شود.

نتیجه

روش‌های بسیار گوناگونی به منظور حمل و نقل مواد و محصولات خریداری شده یا صادراتی استفاده می‌شود. این روش نیز تنها برای وارد یا صادر کردن محصولات فله‌ای است. بسیاری از محصولات نظیر مصالح ساختمانی، جو، گندم، ذرت و غیره را نمی‌توان به صورت بسته‌بندی حمل و نقل کرد، بلکه به صورت فله‌ای هستند. برای چنین محصولاتی نیز بایستی از یک روش خاص با رعایت قوانین و فراهم نمودن شرایط خاص استفاده کرد. قطعاً می‌دانید که حمل بار فله نیز در قالب قوانین و چهارچوب شرایط خاصی صورت می‌گیرد. شما نیز موظف هستید تا با اکتفا به تمامی شرایط و قوانین این پروسه را طی کنید. سایت راه گشا کالا از سایت‌های بی‌رقیب و قدرتمندی است که در زمینه صفر تا صد حمل بار فله و دیگر روش‌های حمل و نقل اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.